Strona głównaChorobySport dobrym środkiem na depresję. Nie działa jednak na wszystkich

Sport dobrym środkiem na depresję. Nie działa jednak na wszystkich

Kolejne badania dowodzą, że regularny wysiłek fizyczny pomaga lepiej się poczuć psychicznie. Może zarówno zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby, jak i złagodzić już doświadczane objawy. Niestety, nie jest to stuprocentowo skuteczny „lek".
Sport dobrym środkiem na depresję. Nie działa jednak na wszystkich
Dysponujemy coraz większą ilością dowodów na to, że aktywność fizyczna jest pomocna w zapobieganiu i leczeniu depresji. Mimo to, w postępowaniu profilaktycznym i leczeniu choroby ten element jest ciągle pomijany, mówią eksperci z Federalnego Uniwersytetu Santa Maria w Brazylii i King's College London.

Uczeni przeanalizowali 49 badań obejmujących łącznie ponad 260 tysięcy ludzi. Z ich obliczeń wynika, że regularnie podejmowany wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko depresji o 17 proc. Jak podkreślają, ten skutek odnotowano także po uwzględnieniu innych czynników, które mają wpływ na prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń psychicznych.

Co więcej, na podstawie kilkudziesięciu badań z udziałem 1500 osób już chorujących na ustalono, że ćwiczenia dawały silny efekt zmniejszający intensywność objawów choroby.

Jednocześnie autorzy wskazują, że wysiłek fizyczny nie jest tak samo efektywny u wszystkich ludzi: u części badanych istotniejszą rolę grały aspekty biologiczne, psychologiczne i społeczne. Według badaczy, oznacza to tyle, że trzeba poszukiwać najodpowiedniejszej terapii dla każdego pacjenta, sport często jest bardzo pomocny, ale i nie wystarczający.

To kolejne wyniki potwierdzające, że treningi nie tylko wzmacniają zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Według medyków dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że regularny wysiłek zmniejsza , ogranicza (który wpływa na uszkodzenie różnych tkanek), a także wspomaga regenerację komórek mózgowych - wszystko to nie pzoostaje bez znaczenia dla naszych .

O badaniach napisano w magazynie Current Sports Medicine Reports:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy