Strona głównaZdrowieSpołeczeństwo nie ufa psychiatrom

Społeczeństwo nie ufa psychiatrom

Według danych TNS OBOP z 2005 roku zaledwie 8% respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmian Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wskazują, że oczekiwania jakie mamy w stosunku do lekarza psychiatry to przede wszystkim uzyskanie rady, potrzeba szczerej rozmowy, konsultacji rozumianej ogólnie jako pomoc psychologiczna, a nie konkretna skuteczna porada.
Zaledwie 8 % respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Nie tylko leczenie farmakologiczne jest jedynym efektywnym rozwiązaniem problemów psychicznych. Według psychiatrów pomóc może już sama rozmowa. Wyniki badań OBOP-u pokazują, że polskie społeczeństwo nadal myśli stereotypowo w odniesieniu do osób chorych i samych psychiatrów.Społeczeństwo nie ufa lekarzom psychiatrom. Spowodowane jest to głównie lękiem przed samym badaniem psychiatrycznym, brakiem wiary w skuteczną pomoc. Polacy nie wiedzą, że wizyta u lekarza psychiatry, do którego można udać się bez skierowania, opiera się głównie na szczerej rozmowie, wysłuchaniu, okazaniu zainteresowania i wsparcia. Dodatkowo rozmowa ta zostaje zachowana w tajemnicy, gdyż lekarza psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska.

Mimo to na temat lekarzy co czwarty badany wypowiada się negatywnie. Społeczeństwo widzi psychiatrów jako osoby mało kompetentne, nieprzystępne, źle odnoszące się do chorych.
Badania pokazują, że psychiatra to lekarz niedoceniany. Stereotyp psychiatry, jaki tkwi w polskim społeczeństwie sprawia, że postrzegany jest jako osoba, która każdego pacjenta z problemem natury psychicznej kieruje do zamkniętego szpitala. Co czwarta osoba nie korzysta z porady psychiatry z obawy przed leczeniem w szpitalu psychiatrycznym wbrew własnej woli. A także dlatego, że z wizytą wiąże się, zdecydowanie większy stres niż u lekarza innej specjalności. Tylko trzy czwarte badanych oczekuje od psychiatry pomocy, rozwiązywania problemów.

W świetle badań OBOP-u tylko jedna trzecia Polaków wyraża się dobrze o lekarzach psychiatrach. Uważają psychiatrę za specjalistę i fachowca, za osobę, która umie słuchać i jest wrażliwa na problemy pacjenta. Psychiatrzy dostrzegają konieczność zmiany negatywnych aspektów takiego wizerunku i wyeliminowania lęku przed wizytą.

Wizyta u psychiatry nie jest ciężkim przeżyciem, nie boli, jest anonimowa i z pewnością nie wywoła ani nie pogorszy odczuwanych dolegliwości psychicznych. Wizyta polega na rozmowie. Psychiatra może również przeprowadzić klasyczne badanie lekarskie, a czasami poprosić o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza czy wykonanie prostego zadania graficznego. Jeżeli zauważymy wokół siebie duże zmiany, których przyczyn nie potrafimy wytłumaczyć np. otoczenie dobrze nam znane stało się jakieś inne, obce, być może wrogie, jeżeli osoby bliskie sprawiają wrażenie jakby się od nas odwróciły, jeżeli nasze dotychczasowe życie stało się puste, niesatysfakcjonujące, obojętne, to z pewnością powinniśmy zasięgnąć porady psychiatry.


Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy