Strona głównaZdrowieŚpij i zdrowiej

Śpij i zdrowiej

Sen to zdrowie. I jest w tym krótkim zdaniu wiele prawdy. W czasie snu nasz organizm regeneruje się i przygotowuje do następnego dnia. Sen jest szczególnie istotny w czasie choroby i procesie rekonwalescencji. Dlatego warto zadbać o jakość snu i wypoczynku nawet w trakcie zwykłego przeziębienia.
Śpij i zdrowiej [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com] stanowi istotną część naszego życia, chociaż dość często bywa bagatelizowany. Żyjemy szybko, długo pracujemy i bardzo późno kładziemy się do łóżka. Wiele razy wydaje się, że nie ma czasu na kilkugodzinne odespanie pracowitego dnia. Niestety, takie praktyki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.

Dlaczego sen jest tak istotny?

Nie od dziś wiadomo, że wpływa negatywnie na nasze zdolności psychofizyczne. Po nieprzespanej nocy – lub krótko trwającym śnie – nie jesteśmy w stanie ani się skupić, ani w stu procentach wykorzystać naszych zdolności i umiejętności. Brak snu nie tylko wywrze niekorzystny wpływ na nasz umysł, ale także na wygląd zewnętrzny.

Sen zajmuje nam mniej więcej 1/3 życia i jest jego integralną częścią, której nie powinno się pomijać. Dobry sen wpływa na poprawę wyglądu i sprawność umysłu ale także wpływa na samopoczucie i zdrowie. Jak dowodzą badania, zmniejszenie ilości przesypianych godzin wpływa na zwiększenie podatności na choroby. W skrajnych przypadkach, np. chroniczny braku snu, może nawet doprowadzić do .

W zależności od wieku, człowiek potrzebuje określonej ilości godzin przeznaczonej na sen. Dzieci będą przesypiały więcej niż dorośli, którzy na spanie powinni przeznaczać od 7 do 8 godzin na dobę.

Sen a choroba

Szczególną uwagę jakości snu należy poświęcić podczas choroby. W przypadku wielu schorzeń ma on ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia. Także w trakcie przeziębienia czy grypy, długi i spokojny sen jest bardzo istotny. W czasie snu nasz organizm regeneruje się szybciej, a co za tym idzie – sprawniej wracamy do zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, obok przestrzegania zaleceń lekarza dotyczących leczenia, zadbanie o odpowiednią ilość snu. Spokojny wypoczynek pomoże nam powrócić do pełni sił i szybciej pozbyć się uporczywych objawów choroby.

Śpij Zdrowo!

Tagi: sen, spanie, zdrowie

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy