Strona głównaZdrowieSpadające ciśnienie krwi a wątłość starcza i ryzyko upadku

Spadające ciśnienie krwi a wątłość starcza i ryzyko upadku

Ciśnienie krwi, które obniża się, gdy się wstaje, wiąże się z osłabieniem i upadkami u osób starszych, wynika z nowych badań.
Spadające ciśnienie krwi a wątłość starcza i ryzyko upadku [fot. kalhh from Pixabay]
W nowych testach sprawdzono u pacjentów geriatrycznych wpływ niedociśnienia ortostatycznego, tj. rodzaj niskiego ciśnienia krwi, do którego dochodzi podczas wstawania i możę powodować . Dolegliwość dotyczy 5 - 30 proc. osób powyżej 65 roku życia.

W badaniu wzięło udział prawie 170 kobiet i mężczyzn w średnim wieku 81 lat. Ciśnienie krwi uczestników było stale monitorowane podczas kilkuminutowego pozostawania w pozycji siedzącej, samego aktu wstania oraz stania przez trzy minuty.

Okazało się, że spadek skurczowego ciśnienia krwi ma najistotniejszy związek z tym, jak silny był zespół kurchości (wątłość starcza - frailty) u danej osoby i ile upadków miała za sobą w ubiegłym roku. Zespół kruchości mierzono czterema czynnikami, poziomem: , , funkcji poznawczych i zdolności do wykonywania czynności życia codziennego.

Zmiany rozkurczowego ciśnienia z kolei wiązały się z inymi markerami kruchości, takimi jak: niezamierzona utrata masy ciała, zmęczenie, brak aktywności fizycznej, szybkość marszu i siła uchwytu.

Jakkolwiek niskie ciśnienie krwi nie musi być kłopotliwe u zdrowych ludzi, badanie wskaźnika spadku ciśnienia w przypadku seniorów może być istotne dla oceny zagrożenia zespołem kruchości i .

Wątłość starcza to poważny problem, ponieważ oznacza silne zagrożenie rychłą niesamodzielnością i - mówi prof. Andrea Maier Uniwersytetu w Melbourne.

Niskie ciśnienie krwi u pacjentów geriatrycznych może być oznaką nieodpowiedniego przepływu krwi do ważnych narządów, w tym do serca i mózgu, ostrzega prof. Maier.

Na temat badań można przeczytać w Journal of the American Heart Association

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy