Strona głównaZdrowieSól niebezpieczna jak papierosy?

Sól niebezpieczna jak papierosy?

Wysoka zawartość soli w diecie to jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia na całym świecie. Szacuje się, że ponad 300 milionów ludzi ma nadciśnienie wywołane nadmiarem tej przyprawy, ostrzega World Hypertension League. Pojawiła się nawet propozycja, by na opakowaniach soli i solniczkach umieszczać etykietki z ostrzeżeniami dotyczącymi zdrowia podobnymi do tych znajdujących się na paczkach papierosów.
Sól niebezpieczna jak papierosy? [fot. katie175 z Pixabay]
Sól jest jednym z powszechnych czynników . To jednak nie jedyny negatywny wpływ, jaki jej nadmiar ma na nasz organizm - zbyt duża ilość wiąże się z wyższym ryzykiem , nawracającymi kamieniami nerkowymi, , oraz uszkodzeniem nerek, serca i naczyń krwionośnych. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dostarczać sobie nie więcej niż 5 gramów soli dziennie.

Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dla krajów cel ograniczenia spożycia sodu o 30 proc. do 2025 roku. Rządzący i przemysł spożywczy współpracują dla zmniejszenia zawartości soli w przetworzonej żywności. Trzeba jednak podjąć pilne działania, aby zwiększyć świadomość konsumentów o tych zagrożeniach - mówi powiedział dr Norm Campbell z World Hypertension League.

Główny problem z identyfikacją ilości soli w produkcie polega na tym, że kojarzymy ją z określonymi artykułami i zapominamy, że w znacznych dawkach znajduje się np. w wędlinie, mrożonych kluskach śląskich z mięsem, czy serwowanej hotelu jajecznicy. Co więcej, wielu ludzi nie ma świadomości, że to właśnie nadmiar soli sprawia, że wzrasta u nich ciśnienie krwi. Według Campbella etykiety z ostrzeżeniami o zagrożeniach wywoływanych zbyt dużą dawką soli mogłyby pomóc ogranizyć jej poziom w diecie.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że nie należy w ogóle rezygnować z tej przyprawy, ponieważ zawarty w niej sód jest nam bardzo potrzebny, ma udział m. in. w zachowaniu równowagi płynów w organizmie.

Zalecenia dotyczące ostrożności w jedzeniu soli zawarto w Journal of Clinical Hypertension.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy