Strona głównaZdrowieSól nie musi szkodzić

Sól nie musi szkodzić

Sól jest produktem krystalizacji wód morskich lub słonych jezior, a jej historia sięga milionów lat wstecz. Istnieje wiele rodzajów soli. Najbardziej znana to oczywiście sól kuchenna, ale nie mniej popularne są sole kąpielowe.
Jakichkolwiek soli byśmy nie używali w naszym życiu, warto aby oprócz spełniania podstawowych swoich funkcji - czy to smakowych, czy kąpielowych - były one zdrowe i dostarczały naszemu organizmowi dodatkowych składników w postaci mikro- i makroelementów.

Podczas kąpieli z dodatkiem soli termalnych zawarte w nich minerały intensywnie oddziałują na organizm, oczyszczając go z toksyn i produktów przemiany materii m.in. mocznika, kwasu moczowego, mlekowego, acetonu, kreatyniny i ułatwiając wchłanianie się znajdujących się w soli minerałów. W efekcie, odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych organów wydalniczych, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy, immunologiczny i hormonalny. Sól termalną można również stosować do okładów, inhalacji, płukania gardła, doskonale sprawdzi się także jako naturalny peeling.

O szkodliwości soli dla układu krążenia napisano już wiele, nie znaczy to jednak, że musimy całkowicie z niej rezygnować. Warto jednakże sięgnąć po sól mającą w składzie mniej sodu, a więcej potasu i magnezu. Zachowuje ona smak tradycyjnej soli, ale używana zamiast niej pozwala chronić zdrowie i zapobiegać wielu chorobom.

Zawarty w tradycyjnej soli kuchennej sód znacząco podwyższa ciśnienie krwi, a to z kolei powoduje wiele chorób serca i całego układu krążenia oraz zwiększa możliwość wystąpienia udaru mózgu i wylewu. Nadmiar soli powoduje też wypłukiwanie z naszego organizmu potasu i magnezu.
Sól zatrzymuje wodę w organizmie, prowadząc do uczucia ogólnego opuchnięcia i ospałości oraz spowalnia metabolizm, przyczyniając się do otyłości. Przesalanie źle wpływa także na nasze nerki, powodując ich obrzęk i nieregularne oddawanie moczu, sprzyja także rozwojowi miażdżycy, osteoporozy i chorób przewodu pokarmowego.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy