Strona głównaZdrowieSok z jeżyn pomocny przy nadkwaśności i zgadze

Sok z jeżyn pomocny przy nadkwaśności i zgadze

Niewiele jest owoców, które dostarczają tak wspaniałych doznań smakowych i węchowych jak jeżyna. Poranna wyprawa do lasu, połączona z ich zbieraniem to niezapomniane wrażenie połączenie zapachu lasu z soczystym aromatem małych, ciemnogranatowych gron stwarza pokusę nie do odparcia. Ręka sama wędruje od krzaczka do ust, a my łączymy się w duchu z naszymi prababkami, które niemal stawały na głowie, by w ich spiżarniach zawsze znajdowały się jeżynowe przetwory.
Jeżyna występuje praktycznie na całej półkuli północnej, a Polska to jeden z krajów, gdzie cieszy się największą popularnością. Zwane z podkarpacka ostrężynami owoce królują na naszych stołach od dawien dawna, dla nich stanowiąc ozdobę, a dla nas naturalny lek, dostarczający nam wielu cennych składników odżywczych – bądź to w postaci świeżych owoców, bądź jako sporządzane z pasją przez nasze przodkinie konfitury i marmolady.

Owoc jeżyny, początkowo zielony i czerwony, później nabierający barwy niemal czarnej, ma charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny, słodkawo – kwaśny smak. To właśnie jemu soki jeżynowe zawdzięczają swoje orzeźwiające właściwości. Pomnadto, zawartość kompleksu witamin z grupy B oraz prowitaminy A czynią z nich istną owocową bombę witaminową – dzięki nim oraz bogactwu kwasów owocowych i soli mineralnych soki te mogą stać się naturalnym wspomożeniem dla organizmu dla chorujących i rekonwalescentów. Ciemnogranatowy, niemal czarny kolor soków z jeżyn to pochodna antyocyjaniny, naturalnego owocowego pigmentu. Barwnik ten, wspomagany przez jabłkowe polifenole, posiada silne właściwości przeciwutleniające, co sprawia, że sok jeżynowy, podobnie jak sok z aronii czy żurawin ma działanie neutralizujące proces starzenia się organizmu oraz przeciwdziała powstawaniu chorób nowotworowych.

Warto sięgać po sok z jeżyn także w celu zwalczenia biegunki lub mdłości, złagodzenia bólu występującego przy zapaleniu jelita oraz obniżenia poziomu kwasów żołądkowych. Kilka łyków pomoże także w pokonaniu męczącego uczucia zgagi. Sok z jeżyn można z powodzeniem używać jako okład na wypryski i liszaje, łagodzi także niewielkie krwawienia. Dla bardziej nerwowych – sprawdzi się jako łagodny środek uspokajający.

Na podstawie materiałów Ogrody Natury

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy