Strona głównaZdrowieSok z buraków zwiększa wytrzymałość fizyczną

Sok z buraków zwiększa wytrzymałość fizyczną

Picie soku z buraków zwiększa wytrzymałość i pomaga ćwiczyć nawet o 16 proc. dłużej.
Sok z buraków zwiększa wytrzymałość fizyczną [fot. congerdesign from Pixabay]
Uczeni z University of Exeter pokazali, że azotany zawarte w soku z skutkują zmniejszeniem poboru tlenu, dzięki czemu ćwiczenia są mniej męczące.

Badanie pokazały, że picie soku z buraków zmniejsza pobór tlenu na poziomie, którego nie można osiągnąć żadnymi innymi znanymi środkami, w tym również poprzez .

Według autorów odkrycia mogą być szczególnie interesujące dla sportowców wytrzymałościowych, a także ważne dla osób starszych lub z chorobami układu krążenia, dolegliwościami układu oddechowego lub problemami metabolicznymi.

Ośmiu uczestnikom badań codziennie przez sześć dni podawano 500 ml ekologicznego soku z buraków jednocześnie poddając ich testom obejmującym jazdę na stacjonarnym. W innym czasie badanym podawano placebo w postaci napoju z czarnej porzeczki - również przez sześć kolejnych dni i również wykonując jednocześnie te same testy rowerowe.

Po okresie picia soku z buraków uczestnicy byli w stanie jeździć na rowerze średnio o 92 sekundy dłużej niż wtedy, gdy podawano im placebo. Ponadto sok z buraków skutkował również niższym spoczynkowym ciśnieniem krwi.

Naukowcy nie mają pewności co do dokładnego mechanizmu, który powoduje, że azotany w burakach zwiększają wytrzymałość. Sądzą jednak, że może to wynikać z przemiany azotanu w tlenek azotu w organizmie, co zmniejsza koszt tlenowy w czasie ćwiczeń.
Nasze badanie jest pierwszym, które pokazało, że żywność bogata w azotany może zwiększyć wytrzymałość wysiłkową. Byliśmy zakoczeni wpływem soku z buraków na pobór tlenu, ponieważ takich efektów nie można osiągnąć żadnymi innymi znanymi sposobami, w tym również treningiem. Bez wątpienia wyniki tych badań będą interesujące dla sportowców i osób cechujących się słabą sprawnością, bo odpowiednia suplementacja może im pomóc w codziennym życiu - komentuje prof. Andy Jones, współautor badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy