Strona głównaZdrowieSok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie

Sok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie

Uczeni z Uniwersytetu Kentucky ustalili, że arbuz może mieć działanie zapobiegające rozwojowi miażdżycy.
Sok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie [fot. Sunny Forest - Fotolia.com] W badaniach na myszach odkryto, że sok z arbuza może ograniczyć ilość we krwi. Wszystkie zwierzęta karmiono obfitującą w tłuszcze dietą, części jednak dodatkowo podawano sok z arbuza, drugiej części zaś wodę. Po ośmiu tygodniach u gryzoni, które otrzymywały sok, odnotowano niższy poziom cholesterolu i tkanki tłuszczowej w porównaniu do zwierząt pijących wodę.

Autorzy sprawdzili poziom zmian chorobowych na ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek cholesterolowych, a także czynniki ryzyka udaru i odkryli znacznie mniejsze nagromadzenie cholesterolu oraz ograniczenie wskaźników możliwości zaistnienia w grupie myszy, którym serwowano .

To nie wszystko. Arbuzy zawierają aminokwas o nazwie L-cytrulina, która w organizmie ulega konwersji do L-argininy, związku potrzebnego do produkcji tlenku azotu mającego własciwości rozszerzania naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje obniżenie zarówno poziomu skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi.

Poza wymienionymi, arbuz ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Odkryto np., że pomaga uchronić się przed atsmą. Co więcej, dzieki dużej zawartości antyoksydantów, także witaminy C, zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie i osłabia ryzyko związanych z nimi chorób, w tym nowotworu. Następnie, dzięki zawartości , owoc reguluje proces trawienia i zapobiega . Wreszcie, cholina znajdująca się w arbuzie pomaga naszemu organizmowi dobrze sypiać, a także uczyć się i zapamiętywać.

O badaniach napisano w American Journal of Hypertension.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X