Strona głównaZdrowieSok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie

Sok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie

Uczeni z Uniwersytetu Kentucky ustalili, że arbuz może mieć działanie zapobiegające rozwojowi miażdżycy.
Sok z arbuza - sposób na podwyższony cholesterol i nadciśnienie [fot. Sunny Forest - Fotolia.com] W badaniach na myszach odkryto, że sok z arbuza może ograniczyć ilość we krwi. Wszystkie zwierzęta karmiono obfitującą w tłuszcze dietą, części jednak dodatkowo podawano sok z arbuza, drugiej części zaś wodę. Po ośmiu tygodniach u gryzoni, które otrzymywały sok, odnotowano niższy poziom cholesterolu i tkanki tłuszczowej w porównaniu do zwierząt pijących wodę.

Autorzy sprawdzili poziom zmian chorobowych na ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek cholesterolowych, a także czynniki ryzyka udaru i odkryli znacznie mniejsze nagromadzenie cholesterolu oraz ograniczenie wskaźników możliwości zaistnienia w grupie myszy, którym serwowano .

To nie wszystko. Arbuzy zawierają aminokwas o nazwie L-cytrulina, która w organizmie ulega konwersji do L-argininy, związku potrzebnego do produkcji tlenku azotu mającego własciwości rozszerzania naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje obniżenie zarówno poziomu skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi.

Poza wymienionymi, arbuz ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Odkryto np., że pomaga uchronić się przed atsmą. Co więcej, dzieki dużej zawartości antyoksydantów, także witaminy C, zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie i osłabia ryzyko związanych z nimi chorób, w tym nowotworu. Następnie, dzięki zawartości , owoc reguluje proces trawienia i zapobiega . Wreszcie, cholina znajdująca się w arbuzie pomaga naszemu organizmowi dobrze sypiać, a także uczyć się i zapamiętywać.

O badaniach napisano w American Journal of Hypertension.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy