Strona głównaZdrowieSoja pomaga obniżyć cholesterol

Soja pomaga obniżyć cholesterol

Kanadyjscy uczeni przeanalizowali wyniki kilkudziesięciu badań i odkryli, że soja może istotnie poprawić zdrowie serca.
Soja pomaga obniżyć cholesterol [fot. rawpixel z Pixabay]
Według uczonych z University of Toronto soja może pomóc zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, obniżając .

Jak wskazują uczeni, ogólna średnia korzyść z dla zdrowia serca nie była znacząca, bo jej umieszczenie w diecie oznaczało przeciętne obniżenie poziomu cholesterolu o 5 proc. Jeżeli jednak połączy się ją z innymi warzywami, efekt jest znacznie bardziej imponujący, mówią eksperci.

Anliza 46 różnych badań pokazała, że osoby jedzące duże ilości soi cechują się niższym poziomem tzw. „złego cholesterolu", czyli LDL. Jakkolwiek profity z tego nie były bardzo znaczące, stosowanie diety opartej na białku roślinnym, z uwzględnieniem soi, prowadziło do istotnego zmniejszenia ilości LDL. To z kolei chroni układ krążenia przed zatorami i poważnymi, zagrażającymi życiu chorobami.

Autorzy dodają, że ci, którzy chcą chronić swoje , powinni, poza odpowiednią dietą, regularnie ćwiczyć, minimalizować stres, nie palić papierosów i dbać o zachowanie zdrowej wagi. Wskazują też, że aby uzyskać najlepsze efekty z jedzenia soi, nie należy łączyć jej żywnością o wysokiej temperaturze, która może potencjalnie uszkodzić strukturę białka sojowego, a tym samym zmniejszyć skuteczność tych protein.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci w skali całego świata - odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów. 85 proc. wywołanych nimi śmierci było spowodowane lub udarami mózgu. Do głównych czynników, które sprzyjają problemom z układem krążenia, należą: nadciśnienie, i hiperlipidemia.

Na temat badań napisano w Journal of the American Heart Association.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy