Strona głównaZdrowieSmog niszczy kości

Smog niszczy kości

Zanieczyszczenie powietrza w różnoraki sposób negatywnie oddziałuje na nasz organizm. Wiadomo, że niszczy płuca, osłabia układ krwionośny i przyspiesza rozwój problemów poznawczych. Do tej listy można też dopisać problemy z kośćmi.
Smog niszczy kości [fot. S. Korczanow z Pixabay]
ma związek z osłabieniem masy kostnej - i wywoływane zanieczyszczeniami powietrza skutkują zaburzeniami w tkance kostnej.

W nowym badaniu przeanalizowano związek między zanieczyszczeniem powietrza i ponad 3700 osób z okolic miasta Hyberabad w południowych Indiach.

Autorzy oszacowali poziom narażenia na zanieczyszczenia powietrza - pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm i sadzę. Ocenili też zdrowie kości na podstawie specjalnego rodzaju radiografii, która mierzy gęstość kości (absorpcjometrią rentgenowską); zmierzono masę kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i lewym biodrze.

Wyniki wykazały, że ekspozycja na pył zawieszony było związane z niższym poziomem masy kostnej.

To badanie daje kolejne dowody na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie kości. Wdychanie pyłu może prowadzić do utraty masy kości z powodu stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego wywoływanego zanieczyszczeniem. Średnia roczna ekspozycja na PM2,5 wyniosła 32,8 μg / m3, czyli znacznie powyżej maksymalnych poziomów określonych przez Światową Organizację Zdrowia (10 μg / m3).

„Nasze ustalenia stanowią uzupełnienie rosnącej liczby dowodów wskazujących na to, że zanieczyszczenie powietrza pyłami jest istotne dla zdrowia kości", mówią uczeni.

Wyniki badań są dostępne w magazynie JAMA Network Open.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy