Strona głównaZdrowieSłuchanie ulubionej muzyki poprawia pamięć u ludzi z demencją

Słuchanie ulubionej muzyki poprawia pamięć u ludzi z demencją

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i problemy z pamięcią. Jak wskazują autorzy badań, muzyka może być wykorzystywana, aby pomóc ludziom z demencją ponownie przeżyć przeszłe doświadczenia i przywołać pozytywne emocje.
Słuchanie ulubionej muzyki poprawia pamięć u ludzi z demencją [Fot. agsandrew - Fotolia.com] Osoby chorujące na doświadczają kłopotów z pamięcią - nie potrafią przypomnieć sobie określonych zdarzeń ze swojej biografii, nie umieją też odtworzyć mapy otoczenia, w którym dopiero co byli, nie pamiętają nazw określonych przedmiotów. Takie zaburzenia powodują u nich i oraz dodatkowo obniżają jakość życia. Okazuje się, że skutecznym elementem terapii może być muzyka.

Pacjenci z demencją często wycofują się z życia towarzyskiego i izolują, ponieważ doznają trudności w podtrzymywaniu kontaktów z ludźmi - mają kłopoty z oraz inne zaburzenia poznawcze. Jakkolwiek obecnie nie istnieje skuteczny lek na otępienie, im wcześniej choroba jest wykryta, tym efektywniejsze jest postępowanie hamujące jej rozwój. Teraz brytyjscy badacze ustalili, że wymiar terapeutyczny może mieć również muzyka - korzystne efekty daje i jej granie, i słuchanie.

Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, to mogą obejmować naukę gry na jakimś instrumencie, bo regiony w mózgu, które przetwarzają muzykę, pokrywają się z obszarami pamięci. Ponadto osoby z rozwiniętą demencją zyskują na słuchaniu muzyki niezależnie od uszkodzeń spowodowanych chorobą. Co ciekawe, pacjenci słuchający ich ulubionej piosenki mieli nie tylko lepszy nastrój, a także mniejsze problemy z językiem i pamięcią.

Jak wskazują autorzy badań, muzyka może być wykorzystywana, aby pomóc ludziom z demencją ponownie przeżyć przeszłe doświadczenia i przywołać pozytywne emocje. Według nich, terapeutyczna siła muzyki jest imponująca, a co więcej - taka terapia jest bezkosztowa.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otepienia i stanowi do 60-70 proc. wszystkich przypadków choroby.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy