Strona głównaZdrowieSłodkie napoje zwiększają ryzyko raka jelita grubego już przed pięćdziesiątką

Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka jelita grubego już przed pięćdziesiątką

Dosładzane cukrem napoje mogą sprzyjać nowotworowi jelita grubego i okrężnicy.
Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka jelita grubego już przed pięćdziesiątką [fot. Ernesto Rodriguez from Pixabay]
- u osób w średnim wieku ciągle jest relatywnie rzadki, ale fakt, że w USA wskaźniki tej choroby rosły w ciągu ostatnich trzech dekad - i nie rozumiemy dlaczego - jest poważnym problemem zdrowia publicznego - mówi prof. Yin Cao z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. - Ze względu na wzrost zachorowań na raka jelita grubego w młodszym wieku, średni wiek jego diagnozy spadł z 72 do 66 lat. Nowotwory te są bardziej zaawansowane w momencie rozpoznania i mają inne cechy niż formy raka u starszej populacji.

- Już pokazaliśmy, że dieta o kiepskiej jakości miała związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia prekursorów raka jelita grubego o wczesnym początku, nie badaliśmy wtedy jednak określonych składników odżywczych ani produktów - mówi prof. Cao.

W porównaniu z kobietami, które pijały mniej niż jedną jeden słodzony cukrem napój o objętości ok. 240 ml tygodniowo, te, które piły dwie lub więcej takich porcji dziennie, miały nieco ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Co istotne, rozpoznanie nowotworu miało miejsce przed 50 rokiem życia. Obliczono 16-procentowy wzrost ryzyka dla każdej porcji 240 ml napoju dziennie. Picie słodkich napojów w okresie 13 - 18 lat, czyli, w czasie ważnym dla wzrostu i rozwoju, każda dzienna porcja wspomnianego napoju była związana ze zwiększonym o 32 proc. ryzykiem rozwoju raka jelita grubego przed 50 rokiem życia.

w diecie oznaczają problemy metaboliczne, takie jak i otyłość, także u dzieci. Podobnie jak wskaźniki raka jelita grubego o wczesnym początku (przed pięćdziesiątym rokiem życia), picie dosładzanych napojów wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat.

- Pomimo ogólnej niewielkiej liczby przypadków, istnieje silny sygnał sugerujący, że spożycie cukru, zwłaszcza we wczesnym okresie życia, odgrywa rolę w zwiększaniu ryzyka raka jelita grubego przed 50 rokiem życia - mówi prof. Cao. - Jak się wydaje, problemy metaboliczne, takie jak , mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju tego nowotworu u ludzi w średnim wieku - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy