Strona głównaZdrowieSłodkie napoje zwiększają ryzyko niewydolności serca

Słodkie napoje zwiększają ryzyko niewydolności serca

Już dwie lub więcej szklanek słodkiego napoju dziennie wiążą się z 23-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju niewydolności serca.
Słodkie napoje zwiększają ryzyko niewydolności serca [© tiverylucky - Fotolia.com] Mężczyźni, którzy wypijali co najmniej dwie 200-mililitrowe szklanki napojów słodzonych dziennie, cechowali się 23 procent zwiększonym ryzykiem , mówią szwedzcy badacze.

Poprzednie badania wiązały wysokie spożycie słodkich napojów z kilkoma czynnikami ryzyka niewydolności serca, w tym z nadciśnieniem, wysokim poziomem cukru we krwi, cukrzycą i , mówią uczeni z Karolinska Institute w Sztokholmie.

Teraz uczeni przeanalizowali nawyki żywieniowe 42 tysięcy mężczyzn i odkryli, że, panowie, którzy pili co najmniej dwa słodzone napoje dziennie, odznaczali się o 23 procent wyższym ryzykiem doświadczenia niewydolności serca w porównaniu z tym, którzy unikali napojów tego rodzaju.

O niewydolności serca mówi się, gdy serce nie jest wystarczająco silne, aby pompować odpowiednią ilość krwi, a więc i dostarczać dostatecznie dużo tlenu do organizmu. Na całym świecie niewydolności serca doświadcza 23 miliony ludzi. W związku ze starzeniem się populacji i coraz powszechniejszym problemem , wzrasta liczba osób żyjących z niewydolnym sercem, mówią eksperci.

Picie słodkich napojów wiązało się z istotnie wyższym prawdopodobieństwem niewydolności serca także po uwzględnieniu: wieku, wykształcenia, , spożywania , , aktywności fizycznej, historii zawału serca w rodzinie, wcześniejszego doświadczenia lub dusznicy oraz zmagań z nadciśnieniem tętniczym lub . Pod uwagę wzięto także spożycie: kawy, owoców, warzyw, przetworzonego mięsa i ryb, jak również ogólną kaloryczność stosowanej diety.

Badanie zostało opublikowane w British Medical Journal.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy