Strona głównaZdrowieSkuteczny „lek” na chorobę Alzheimera - nauka drugiego jezyka

Skuteczny „lek” na chorobę Alzheimera - nauka drugiego jezyka

Kolejne badania potwierdzają, że bilingwizm chroni przed problemami z demencją. Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami, znacznie lepiej bronią się przed niszczącym działaniem choroby Alzheimera w porównaniu do osób znających tylko jeden język.
Skuteczny „lek” na chorobę Alzheimera - nauka drugiego jezyka [© Ricochet64 - Fotolia.com] Specjaliści z Università Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie przeprowadzili testy, z których wynika, że osoby dwujęzyczne mają lepszą krótko- i długoterminową nawet, gdy istotnie osłabiła u nich metabolizm mózgu.

Nauczenie się języka obcego oznacza większą odporność mózgu na efekty uszkodzeń zwiazanych z chorobą Alzheimera. Okazuje się, że im częściej dana osoba ma okazję używać różnych języków, tym jej mózg łatwiej korzysta z alternatywnych ścieżek, które zachowały skuteczność myślenia pomimo zaburzeń wywołanych przez Alzheimera.

W badaniu wzięło udział 85 seniorów chorujacych na Alzheimera, 45 z nich mówiło po włosku i po niemiecku, 40 zaś - tylko po włosku. Okazało się, że ci z pierwszej grupy uzyskali o trzy do ośmiu razy lepsze wyniki w testach pamięci w porównaniu do uczestników z grupy drugiej.

Co istotne, tak dobre wyniki poligloci uzyskali pomimo tego, że skany ich mózgu ujawniły objawy mózgowego hipometabolizmu, zjawiska w wyniku choroby Alzheimera, które sprawia, że mózg staje się mniej skuteczny w konwersji glukozy w energię. Niemniej, osoby mówiące co najmniej dwoma jezykami cechowały się równocześnie lepszą funkcjonalną łącznością w płatach czołowych mózgu, a to przekłada się na dobre zdolności myślenia nawet przy rozwoju choroby Alzheimera.

Jak wyjaśniają uczeni, częste jest dla mózgu znacznie bardziej wymagające i prowadzi do zmian strukturalnych, które okazują się popłacać na - nawet w przypadku obecności demencji.

Wcześniejsze badania dowiodły, że u bilingwistów rozwój następuje średnio pięć lat później w porównaniu do ludzi mówiących jednym jezykiem.
O badaniach można przeczytać w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy