Strona głównaZdrowieSkoki ciśnienia przyspieszają zaburzenia poznawcze i demencję

Skoki ciśnienia przyspieszają zaburzenia poznawcze i demencję

Poziom ciśnienia krwi ma wpływ na nasze możliwości poznawcze, od jakiegoś czasu wiadomo, że nadciśnienie może sprzjać rozwojowi otępienia. Teraz ustalono, że skaczące ciśnienie także jest groźne.
Skoki ciśnienia przyspieszają zaburzenia poznawcze i demencję [fot. Adriano Gadini z Pixabay]
Ostatnie badania wskazują, że istnieje związek pomiędzy różnymi formami demencji i problemami sercowo-naczyniowymi. Przykładowo, ustalono, że u seniorów z nadciśnieniem częściej gromadzą się toksyczne biaka charakterystyczne dla rozwoju zaburzeń poznawczych. Inne analizy sugerują, że Alzheimer i czynniki cechują się pewną genetyczną bliskością.
Teraz uczeni z grupy NILVAD, która obejmuje kilka europejskich instytucji badawczych, przeprowadzili analizy, z których wynika, że wahania ciśnienia krwi mają związek z szybszym tempem spadku funkcji poznawczych u osób z chorobą .

Pod uwagę wzięto dane 460 osób w średnim wieku 72 lata z łagodną lub umiarkowaną formą choroby Alzheimera. Przez półtora roku, w równych odstępach czasu, mierzono u uczestników poziom ciśnienia krwi. Jak się okazało, ci, u których odnotowano najwyższą zmienność ciśnienia krwi, wykazywali szybsze tempo spadku funkcji poznawczych niż pacjenci, których ciśnienie krwi nie różniło się tak bardzo.

Autorzy wskazują, że potrzebne są dalsze badania, ale jeśli przyppuszczenia się potwierdzą, bedzie można przyjąć, że leki stabilizujące ciśnienie krwi lub zmiany w stylu życia spowolnią postęp choroby. Na razie nie jest jasna relacja między tymi zaburzeniami, być może to sama wywołuje skoki , jeśli tak, to z kolei mogłoby pomóc w identyfikacji pacjentów z chorobą Alzheimera.

Obecnie dostępne możliwości leczenia choroby Alzheimera są bardzo ograniczone i pozwalają jedynie na pewne spowolnienie rozwoju tej formy demencji. Dodatkowe możliwości hamowania progresu byłyby więc bardzo pożyteczne.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Hypertension.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy