Strona głównaZdrowieSkoki ciśnienia grożą demencją

Skoki ciśnienia grożą demencją

Jeśli poziom twojego ciśnienia krwi jest niestabilny i zmienia się z dnia na dzień, jesteś bardziej narażony/a na demencję lub chorobę Alzheimera.
Skoki ciśnienia grożą demencją [Fot. VILevi - Fotolia.com] Japońscy uczeni odkryli, że osoby, u których wahania ciśnienia skurczowego następowały z dnia na dzień, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na lub , w porównaniu do tych, u których stwierdzono bardziej stabilne ciśnienie krwi. Co więcej, ludzie o wahaniach ciśnienia byli prawie trzy razy bardziej narażeni na otępienie naczyniowe spowodowane twardnieniem tętnic.

Związek pomiędzy dziennymi wahaniami ciśnienia krwi i demencją obserwowano bez względu na to, czy uczestnicy mieli normalne, czy , wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Kiusiu w Fukuoka.

Autorzy badań wskazują, że uzyskane wyniki nie oznaczają, iż pomiędzy skokami ciśnienia i rozwojem demencji jest związek przyczynowo-skutkowy. W każdym razie jednak, z dużym prawdopodobieństwem stabilizacja ciśnienia krwi może osłabić ryzyko otępienia. Jasne jest bowiem, że poziom ciśnienia krwi wpływa na naczynia krwionośne mózgu.

Według ekspertów, warto wypracować codzienny zwyczaj mierzenia ciśnienia krwi. Do pewnego stopnia wahania ciśnienia są normą - zależą od indywidualnych cech danego organizmu, obecności przeziębienia czy , a także stosowania różnych leków. W przypadku częstszych nieprawidłowych pomiarów, trzeba udać się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie leków

Jeśli naczynia w mózgu działają, mózg będzie dobrze funkcjonował, a więc i umysł też. Objawy otępienia naczyniowego wynikają ze zmniejszenia przepływu krwi do mózgu i często są związane z występowaniem mini-udarów.

Badania opisano w magazynie Circulation.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy