Strona głównaChorobySkoki ciśnienia zwiększają ryzyko śmierci po udarze

Skoki ciśnienia zwiększają ryzyko śmierci po udarze

Nie tylko nadciśnienie jest groźne w przypadku udaru. Także zwiększona zmienność poziomu ciśnienia krwi grozi wyższym ryzykiem śmierci u pacjentów po takim zdarzeniu mózgowonaczyniowym.
Skoki ciśnienia zwiększają ryzyko śmierci po udarze [Fot. Monika Wisniewska - Fotolia.com]
u osób, które doznały , może być kluczowa dla ochrony ich życia, twierdzą uczeni z University of Utah School of Medicine w Salt Lake City.

Gdy badacze spojrzeli na dane niemal 2 tysięcy pacjentów, u których w ciagu 24 godzin po udarze cztery do pięciu razy sprawdzano poziom ciśnienia krwi, odkryli, że im większa była różnica w odczytach, tym wyższe było ryzyko śmierci danego pacjenta w ciagu kolejnych 90 dni.

Według medyków, zmienność ciśnienia tętniczego u pacjentów z udarem powinna być leczona blokerami kanału wapniowego, to bowiem osłabia skoki ciśnienia, czego nie można tak łatwo uzyskać przy stosowaniu beta-blokerów. Być może, zastanawiają się autorzy badań, w ustabilizowaniu ciśnienia pomocne byłoby zmienianie leków o róznych porach, czy też wybranie jednego z nich pod kątem tej dokładnie funkcji równoważenia .

Badacze nie są pewni, czy to same wahania ciśnienia zwiększają ryzyko dla zdrowia i życia, czy też jest to jakieś związane z taką sytuacją zaburzenie, przykładowo, wiadomo, że zmienne ciśnienie może skutkować wyższym poziomem stanów zapalnych lub .

Udar występuje wówczas, gdy dopływ krwi jest zaburzony, co powoduje niedobory tlenu i uszkodzenie mózgu - dochodzi bowiem do niedokrwienia tego narządu. Udar może być również wywołany krwotokiem, który także powoduje uszkodzenia tkanki mózgowej i skutkuje objawami w postaci paraliżu, problemów z myśleniem i mówieniem, a także kłopotów z .

Szacuje się, że aż jedna na sześć osób na całym świecie doświadczy udaru mózgu w ciągu swojego życia. Każdego roku odnotowuje się 15 milionów przypadków udaru na całym świecie, a 5,8 miliona ludzi umiera z jego powodu.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy