Strona głównaZdrowieSkładnik chińskiego zioła Corydalis yanhusuo wspomaga walkę z bólem

Składnik chińskiego zioła Corydalis yanhusuo wspomaga walkę z bólem

Związek pochodzący z zioła stosowanego w tradycyjnej chińskiej medycynie ziołowej jest skuteczny w łagodzeniu bólu i nie wykazuje właściwości uzależniających.
Składnik chińskiego zioła Corydalis yanhusuo wspomaga walkę z bólem [fot. Hans from Pixabay]
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine wyizolowano z korzeni corydalis (kokoryczy) yanhusuo związek o nazwie dehydrokorybulbina (DHCB). W testach na gryzoniach pokazano, że DHCB zmniejsza zarówno ból zapalny, który jest związany z uszkodzeniem tkanek i przenikaniem komórek odpornościowych, jak i ból neuropatyczny, wywołany urazem, który jest spowodowany uszkodzeniem układu nerwowego. To szczególnie istotne, ponieważ obecnie nie ma odpowiednich metod leczenia bólu neuropatycznego.

To nie wszystko. Ustalono też, że DHCB nie wywołuje tolerancji obserwowanej przy dłuższym stosowaniu większości środków przeciwbólowych, takich jak morfina.

- Współczesny przemysł farmaceutyczny ma problemy ze znalezieniem nowych leków. Jednak od wieków ludzie stosowali preparaty ziołowe w leczeniu rozmaitych schorzeń, w tym bólu. Chcieliśmy sprawdzić, jakie związki w tych ziołowych substancjach mogą pomóc leczyć problemy zdrowotne. Cieszymy się, że może to być skuteczny środek farmaceutyczny. Pokazuje również inny sposób zrozumienia mechanizmu - mówi Olivier Civelli, współautor badań.

Zbadano dziesięć tradycyjnych chińskich preparatów uważanych za środki przeciwbólowe, testując prawie 500 związków pod kątem ich zdolności do łagodzenia . Tylko DHCB z corydalis dawała powtarzalny efekt.

Wspomniana kokorycz to zioło rosnące na Syberii oraz w północnych Chinach i Japonii. Tradycyjnie ekstrakt z korzenia stosuje się do łagodzenia skurczów menstruacyjnych, bólu w klatce piersiowej i bólu brzucha. Wcześniej badano go pod kątem , teraz jednak wyekstrahowano i osobno przetestowano DHCB.

Przewlekły ból neuropatyczny dotyka ponad 50 milionów Amerykanów, jego leczenie zaś stanowi poważne wyzwanie kliniczne ze względu na słabe efekty i poważne skutki uboczne standardowych leków przeciwbólowych.

DHCB trzeba jeszcze sprawdzić pod kątem wszelakiej toksyczności, zanim będzie mógł zostać opracowany jako lek.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy