Strona głównaZdrowieSkąd wzięła się migrena? To może być efekt dostosowania do zimnego klimatu

Skąd wzięła się migrena? To może być efekt dostosowania do zimnego klimatu

Wariant genetyczny, który pomógł naszym przodkom w zamieszkaniu na półkuli północnej może mieć jednocześnie wpływ na rozwój migren.
Skąd wzięła się migrena? To może być efekt dostosowania do zimnego klimatu [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com] Bóle migrenowe dotyczą prawie 15 proc. światowej populacji, czyli aż około miliard ludzi. Choroba jest jedną z głównych przyczyn i znacznie osłabia jakość życia. Co więcej, badania dowiodły, że istnieje związek między i oraz , a także innymi kłopotami z .

W różnych w populacjach różny jest wskaźnik występowania migren, najwyższy jednak odnotowuje się u osób pochodzenia europejskiego. U tych ludzi jednocześnie najczęściej występuje wariant genetyczny pomagający przystosować się do niskich temperatur.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku oraz w University College London przeanalizowali funkcje genu o nazwie TRPM8. Reguluje on zdolność wykrywania zimna, jak również wiąże się z podatnością na migreny.

Około 50 tysięcy lat temu część przodków dzisiejszych ludzi opuściła Afrykę, udając się na północ - do Europy i Azji, znacznie chłodniejszych części globu. Ta kolonizacja wywołała rozwój zmian genetycznych, w tym takich, które ułatwiły dostosowanie się do nowego, zimniejszego klimatu.

Okazało się, że TRPM8 stał się coraz powszechniejszy wśród przodków żyjących w ciągu ostatnich kiludziesięciu tysięcy lat na północnych kontynentach. Jednocześnie ustalono, że wspomniany wariant ma silny związek z migrenowymi .

Dokładna molekularna przyczyna migreny pozostaje nieznana. Co więcej, w samych północnych populacjach odsetek ludzi cierpiących na migreny wynosi 10 do 15 proc. Dlatego potrzebne są dalsze badania dla wykrycia innych czynników bólu migrenowego.

O wynikach analiz można przeczytać w magazynie PLOS Genetics.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X