Strona głównaZdrowieSkładnik antybakteryjnego mydła pogarsza stłuszczenie wątroby?

Składnik antybakteryjnego mydła pogarsza stłuszczenie wątroby?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili, że triklosan - środek przeciwbakteryjny znajdujący się w wielu mydłach i innych artykułach gospodarstwa domowego - pogłębia stłuszczenie wątroby u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową.
Składnik antybakteryjnego mydła pogarsza stłuszczenie wątroby? [fot. Adriano Gadini from Pixabay]
W nowym badaniu opisano mechanizmy, za pomocą których triklosan zaburza metabolizm i , równocześnie pozbawiając komórki wątroby naturalnej ochrony.
Coraz powszechniejsze zastosowanie triklosanu w produktach stwarza ryzyko zatrucia wątroby u ludzi. Nasze badanie pokazuje, że czynniki, z którymi spotykamy się w życiu codziennym - wszechobecność triklosanu przy jednoczesnej dużej dwce tłuszczu w diecie - oznaczają zagrożenie rozwoju stłuszczenia wątroby u myszy - mówi prof. Robert H. Tukey z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
W ramach najnowszych testów naukowcy karmili myszy z cukrzycą typu 1 dietą wysokotłuszczową. Jak wykazały poprzednie badania zaś, wysokotłuszczowe posiłki doprowadziły do (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) u ludzi. NAFLD jest coraz częstszym schorzeniem, które może prowadzić do marskości wątroby i raka. i zaś są czynnikami ryzyka wystąpienia tej choroby.

Niektóre myszy eksponowano jednocześnie na triklosan, co skutkowało jego stężeniami we krwi porównywalnymi z tymi obserwowanymi w badaniach na ludziach. W porównaniu z myszami karmionymi wyłącznie dietą wysokotłuszczową, u tych, którym podawano triklosan, rozwój stłuszczenia wątroby i zwłóknienia był istotnie przyspieszony.

Jak odkryto, mechanizmy leżące u podstaw związku między triklosanem i przyspieszeniem rozwoju NAFLD są takie same u myszy, jak i u ludzi, więc coraz powszechniejsza obecność wspomnianej substancji w różnych produktach, z których korzystająludzie, może stanowić jakieś zagrożenie dla zdrowia wątroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy