Strona głównaZdrowieSiwienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca

Siwienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca

Siwe włosy mają związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca u mężczyzn.
Siwienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca [© Ivonne Wierink - Fotolia.com]
- Starzenie się jest nieuniknionym czynnikiem ryzyka wieńcowego i wiąże się z objawami dermatologicznymi, które mogą sygnalizować zwiększone zagrożenie chorobami - mówi dr Irini Samuel z Uniwersytetu w Kairze.

i siwienie włosów cechują się podobnymi mechanizmami, takimi jak zaburzona naprawa DNA, , , zmiany hormonalne i starzenie się komórek funkcjonalnych. W badaniu oceniano częstość występowania siwych włosów u pacjentów z chorobą wieńcową i ustalano, czy jest to niezależny marker ryzyka choroby.

U kilkuset mężczyzn wykonano angiografię wieńcową przy pomocy tomografii komputerowej. Od uczestników zebrano też informacje o czynnikach chorób układu krążenia, w tym wzięto pod uwagę nadciśnienie, cukrzycę, palenie papierosów, nadmierny poziom tłuszczów i rodzinną historię choroby wieńcowej.

Odkryto, że wysoki poziom był związany ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, niezależnie od wieku metrykalnego i czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Chorzy na wieńcówkę mieli znacznie więcej siwych włosów niż pozostali.
Miażdżyca tętnic i siwienie włosów zachodzą poprzez podobne ścieżki biologiczne, zaś częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. Nasze odkrycia sugerują, że niezależnie od wieku chronologicznego siwienie włosów wskazuje na wiek biologiczny i może być sygnałem ostrzegawczym o zwiększonym - mówi dr Samuel.
Równocześnie autorka zaznacza, że potrzebne są dalsze badania, we współpracy z dermatologami, aby więcej dowiedzieć się o przyczynach genetycznych i możliwych do uniknięcia czynnikach środowiskowych, które decydują o siwieniu włosów. Poza tym trzeba wykonać testy z udziałem zarówno kobiet, jak i mężczyzn, by potwierdzić związek między siwieniem włosów a chorobami układu krążenia u osób bez innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy