Strona głównaZdrowieSilny ból głowy może oznaczać zakrzepicę żylną mózgu

Silny ból głowy może oznaczać zakrzepicę żylną mózgu

Silny ból głowy może wskazywać na udar, ale i sygnalizować wiele innych problemów, w tym zakrzepicę żylną mózgu.
Silny ból głowy może oznaczać zakrzepicę żylną mózgu [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Na Uniwersytecie w São Paulo w Brazylii wskazano pewne cechy bólów głowy, które mogą oznaczać zakrzepicę żylną mózgu (cerebral venous thrombosis, CVT). Jakkolwiek większość zakrzepów występuje w tętnicach (naczyniach przenoszących krew z serca do reszty ciała), zakrzepy krwi w żyłach (naczyniach przenoszących krew do serca) występują rzadko.

Zakrzepica żylna mózgu często jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ u poszczególnych osób może wystąpić szeroki zakres objawów, w tym bóle głowy, drgawki lub zaburzenia widzenia. Symptomy mogą wystąpić nagle lub postępować przez tygodnie.

- Szczególnie ważne jest rozpoznanie tego stanu na wczesnym etapie, zanim rozprzestrzeni się w układzie żylnym mózgu, prowadząc do innych powikłań neurologicznych, takich jak drgawki, zaburzenia widzenia lub motoryki oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego - wyjaśnia Érica C.S. de Camargo, współautorka badań.

Ból głowy często jest pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów trafiających do izby przyjęć. Eksperci chcieli określić specyficzne cechy bólu głowy związanego z CVT, aby pomóc w odróżnieniu tego schorzenia od innych. Przez ponad dekadę badano kilkadziesiąt osób, u których potwierdzono CVT za pomocą rezonansu magnetycznego i/lub angiografii. Istotne informacje dotyczące bólu głowy, takie jak lokalizacja, nasilenie i czas trwania, zapisano w formularzu.

Siedemdziesiąt cztery procent pacjentów z miało również osłabienie, deficyty czucia, zaburzenia widzenia lub nudności. Większość bólów głowy ograniczała się do jednej strony głowy (63 procent) i towarzyszyło im pulsowanie (49 procent). Ból nasilał się podczas ruchu głowy (31 procent), aktywności fizycznej (23 procent) oraz lub kichania (20 procent). Wystąpił w ciągu 48 godzin przed zgłoszeniem się do lekarza u 26 procent pacjentów, a 54 procent chorych zgłosiło przewlekłe bóle trwające dłużej niż 30 dni.

Kilkanaście procent pacjentów zgłaszało bardzo silne napadowe bóle oraz odnotowano u nich wyższe ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w porównaniu z pacjentami z silnymi, ale nie tak gwałtownymi bólami.

U niektórych pacjentów z CVT bóle głowy mogą być nagłe i silne jak przy krwotoku podpajęczynówkowym (rodzaju udaru charakteryzującym się krwawieniem z naczynia krwionośnego do małej przestrzeni pomiędzy błonami otaczającymi mózg) lub jak przy .

- Dokładna diagnoza sprawia, że pacjenci mogą otrzymać optymalne leczenie, w tym szybką terapię przeciwzakrzepową dla opanowania zakrzepów krwi - podsumowuje Camargo.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć