30-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Silny ból głowy może wskazywać na udar, ale i sygnalizować wiele innych problemów, w tym zakrzepicę żylną mózgu.
Na Uniwersytecie w São Paulo w Brazylii wskazano pewne cechy bólów głowy, które mogą oznaczać zakrzepicę żylną mózgu (cerebral venous thrombosis, CVT). Jakkolwiek większość zakrzepów występuje w tętnicach (naczyniach przenoszących krew z serca do reszty ciała), zakrzepy krwi w żyłach (naczyniach przenoszących krew do serca) występują rzadko.
Zakrzepica żylna mózgu często jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ u poszczególnych osób może wystąpić szeroki zakres objawów, w tym bóle głowy, drgawki lub zaburzenia widzenia. Symptomy mogą wystąpić nagle lub postępować przez tygodnie.
- Szczególnie ważne jest rozpoznanie tego stanu na wczesnym etapie, zanim rozprzestrzeni się w układzie żylnym mózgu, prowadząc do innych powikłań neurologicznych, takich jak drgawki, zaburzenia widzenia lub motoryki oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego - wyjaśnia Érica C.S. de Camargo, współautorka badań.
Ból głowy często jest pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów trafiających do izby przyjęć. Eksperci chcieli określić specyficzne cechy bólu głowy związanego z CVT, aby pomóc w odróżnieniu tego schorzenia od innych. Przez ponad dekadę badano kilkadziesiąt osób, u których potwierdzono CVT za pomocą rezonansu magnetycznego i/lub angiografii. Istotne informacje dotyczące bólu głowy, takie jak lokalizacja, nasilenie i czas trwania, zapisano w formularzu.
Siedemdziesiąt cztery procent pacjentów z miało również osłabienie, deficyty czucia, zaburzenia widzenia lub nudności. Większość bólów głowy ograniczała się do jednej strony głowy (63 procent) i towarzyszyło im pulsowanie (49 procent). Ból nasilał się podczas ruchu głowy (31 procent), aktywności fizycznej (23 procent) oraz lub kichania (20 procent). Wystąpił w ciągu 48 godzin przed zgłoszeniem się do lekarza u 26 procent pacjentów, a 54 procent chorych zgłosiło przewlekłe bóle trwające dłużej niż 30 dni.
Kilkanaście procent pacjentów zgłaszało bardzo silne napadowe bóle oraz odnotowano u nich wyższe ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w porównaniu z pacjentami z silnymi, ale nie tak gwałtownymi bólami.
U niektórych pacjentów z CVT bóle głowy mogą być nagłe i silne jak przy krwotoku podpajęczynówkowym (rodzaju udaru charakteryzującym się krwawieniem z naczynia krwionośnego do małej przestrzeni pomiędzy błonami otaczającymi mózg) lub jak przy .
- Dokładna diagnoza sprawia, że pacjenci mogą otrzymać optymalne leczenie, w tym szybką terapię przeciwzakrzepową dla opanowania zakrzepów krwi - podsumowuje Camargo.
Na podstawie:
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »
Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »