Strona głównaZdrowieSilne serce to zdrowe serce

Silne serce to zdrowe serce

Co roku około miliona osób wymaga hospitalizacji z powodu zaburzeń pracy mięśnia sercowego, a zgony spowodowane chorobami sercowo - naczyniowymi stanowią prawie połowę wszystkich przypadków śmiertelnych.
Mimo to ciągle zdajemy się być nieświadomi zagrożenia, jakie czyha na nas na każdym kroku. Nie przekonuje nas nawet fakt, że współczynnik umieralności spowodowanej udarami mózgu w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie, a w przeciągu ostatniej dekady wzrósł jeszcze o 20%. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, stres oraz przede wszystkim palenie papierosów, przyczyniają się do wielu poważnych chorób układu krążenia. Pamiętajmy więc o kilku prostych zasadach, które, jeśli będą przestrzegane, uchronią nas nie tylko przed zawałem, ale także przed całym szeregiem tak zwanych chorób cywilizacyjnych.


Dietetycy na pierwszym miejscu w profilaktyce zmian miażdżycowych stawiają przestrzeganie zbilansowanej diety. Nie bez przyczyny odsetek zachorowań na nowotwory i choroby układu krążenia jest o wiele niższy w krajach śródziemnomorskich, gdzie dieta bogata jest w warzywa i owoce. Pamiętajmy, że codziennie powinniśmy zjadać 5 porcji świeżych produktów sezonowych, zastępując nimi tuczące przekąski, takie jak ciastka, chipsy czy batoniki.

Jednak zdrowa dieta bez aktywności fizycznej jest mało skuteczna, a siedząc całymi dniami przed komputerem czy telewizorem, jesteśmy tak samo narażeni na zawał serca jak ludzie otyli. Ważne jest jednak, by wybrać taki rodzaj aktywności ruchowej, która sprawia nam przyjemność. Jeśli nie lubimy biegać, nie zmuszajmy się do wielogodzinnych maratonów, a zamiast tego wybierzmy się np. na basen.


Sport poza niewątpliwie oczywistym działaniem na nasze ciało, ma również zbawienny wpływ na psychikę. Udowodniono bowiem, że podczas aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny - hormony szczęścia, dzięki którym po każdym treningu odczuwamy satysfakcję z korzystnie spędzonego czasu. Sport pomaga też pozbyć się napięcia, związanego z codziennym stresem, który również jest wrogiem naszego serca.


O papierosach natomiast i ich wpływie na stan zdrowia człowieka powstało już tysiące naukowych publikacji. Każda z nich niezbicie dowodzi, że dym tytoniowy jest jedną z podstawowych przyczyn zachorowalności na choroby układu krążenia. Jeden papieros zawiera bowiem tysiące szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych, którymi palacz regularnie się inhaluje, prowadząc do postępującego otłuszczenia mięśnia sercowego oraz wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi.


Silne serce to zdrowe serceNa szczęście z każdym rokiem coraz więcej organizacji, dzięki kompleksowym programom promującym nowoczesną prewencję, diagnostykę i terapię, stara się opanować i zdecydowanie ograniczyć epidemię chorób sercowo-naczyniowych. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza im. Prof. Z. Religi realizuje program profilaktyki zdrowotnej Siła Serca. Jest to program aktywnego pozyskiwania funduszy na rzecz projektów badawczych Fundacji, na doskonalenie metod ratowania ludzkiego życia w sytuacji zagrożenia serca oraz szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną, szerzenie wiedzy i budowanie społecznej świadomości konieczności dbania o zdrowie. Dzięki programom partnerskim, profilaktycznej edukacji prozdrowotnej oraz rekomendacji produktów, których technologia wytwarzania i receptura decyduje o ich prozdrowotnym charakterze, Fundacja stara się walczyć z chorobami cywilizacyjnymi, w tym z chorobami sercowo - naczyniowymi.

W programie Siła Serca biorą udział produkty znane ze sklepowych półek. Szczegółowy opis wszystkich produktów Siła Serca jest dostępny na stronie internetowej www.silaserca.pl/produkty_partnerskie.html. Część dochodu z ich sprzedaży wspiera programy naukowe realizowane przez Fundację.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy