Strona głównaZdrowieSilne chrapanie i bezdech sprzyjają osłabieniu zdolności poznawczych

Silne chrapanie i bezdech sprzyjają osłabieniu zdolności poznawczych

Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.
Silne chrapanie i bezdech sprzyjają osłabieniu zdolności poznawczych [© Tran-Photography - Fotolia.com] Osoby, które mocno chrapią i mają , mogą być bardziej narażone na problemy z pamięcią i myśleniem w młodszym wieku niż ich wypoczęci rówieśnicy.

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że leczenie bezdechu sennego dzięki CPAP (continuous positive airway pressure, ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) może opóźnić spadek zdolności umysłowych.

Badanie pracowników New York University's Centre for Cognitive Neurology wykazało związek między zaburzeniami snu i wcześniejszym rozwojem łagodnego upośledzenia umysłowego lub . Autorzy zaznaczają jednocześnie, że nie oznacza to, iż bezdech senny i chrapanie były przyczyną osłabienia zdolności poznawczych.

Bezdech senny i mocne chrapanie są powszechne u seniorów, dotyczą około 53 procent mężczyzn i 26 procent kobiet w starszym wieku.

Bezdech senny jest niedostatecznie często diagnozowany w podeszłym wieku i nierozpoznany jako potencjalny czynnik ryzyka choroby Alzheimera, mówią uczeni.
Na potrzeby badań przeanalizowano dokumentację medyczną prawie 2500 osób w wieku 55-90 lat. Uczestników podzielono na trzy grupy: tych, którzy nie mieli problemów z pamięcią, tych, którzy doświadczali i tych z chorobą Alzheimera.
Porównano osoby z nieleczonymi zaburzeniami oddychania do osób bez tych dolegliwości. Do analiz dołączono także pacjentów, u których stosowano leczenie CPAP podczas snu.

Odkryto, że u osób z rozpoznano łagodne upośledzenie umysłowe około 10 (lub więcej) lat wcześniej, niż u tych, którzy nie mieli takich problemów. Uczestnicy z bezdechem sennym doznawali zaburzeń poznawczych w wieku około 77 lat, a ci, którzy zdrowo spali - w wieku około lat 90.
Wśród pacjentów z chorobą Alzheimera, osoby z problemami z oddychaniem podczas snu zachorowały już w wieku 83 lat, a ludzie dobrze sypiający - w wieku 88 lat.

Jednak osób z bezdechem sennym leczonych CPAP zaburzenia poznawcze zaczęły cechować o około 10 lat później niż tych, którzy nie leczyli tej dolegliwości (odpowiednio 82 i 72 lata).

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:17:11, 17-07-2015 ~gość: 83.3.0.xxx

    z chrapaniem nie ma żartów! polecam Wam cudownego lekarza dr Michał Michalik rozwiązał wszystkie moje problemy związane z chrapaniem i bezdechem!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy