Strona głównaZdrowieSięgnij po zioła, by poprawić stan zdrowia

Sięgnij po zioła, by poprawić stan zdrowia

Oto pięć ziół, które pomogą zwiększyć zdrowie mózgu, zmniejszyć bóle, a nawet pomóc w zasypianiu, no i łatwo się je uprawia, więc można spróbować zasadzić je we własnym ogródku, piszą redaktorzy AARP.
Niemal codziennie 81-letni botanik Jim Duke sporzadza sobie specjalny „koktajl". I nie jest to szkocka z lodem, ale równie interesujący napój - zdrowa mikstura stanowiąca mieszankę ziół i rozcieńczoną wódkę. Napitek relaksuje, poprawia nastrój, usprawnia pamięć i dba o ogólny stan zdrowia mózgu. - To naprawdę podnosi mnie na duchu i obniża poziom niepokoju - mówi botanik, który jest autorem serii książek pt „The Green Pharmacy" ("Zielona apteka").

Dzikie zioła były wykorzystywane jako środki lecznicze od bardzo dawna. Przy Ötzim, człowieku lodu znalezionym przez turystów w 1991 roku, który zastygł w lodowcu Tyrolu około 5300 lat temu, znaleziono m. in. roślinne korzonki i hubę brzozową. Współczesna medycyna zaakceptowała to, że zioła mogą złagodzić objawy wielu dolegliwości, od przeziębienia po artretyzm, ponieważ zawierają one ważne, prozdrowotne substancje, takie jak przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne.

Własna uprawa ziół jest łatwa i przyjemna, a świeże liście mają silniejsze działanie niż suszone. Wszystko, czego potrzebujesz to tylko doniczki, ziemia, i słoneczne miejsce. Oto pięć łagodnych, ale skutecznych ziół, które są idealne dla ogrodników-amatorów - łatwo się je uprawia i rosną w niemal każdym środowisku. Co więcej mają niewiele skutków ubocznych, jeżeli są spożywane w małych ilościach, ponadtomożna je łączyć z lekami. Trzeba uważać jedynie, gdy bierze się medykamenty przeciwzakrzepowe lub przechodzi ciężką chorobę. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Mięta pieprzowa

mieta © c - Fotolia.comUprawiano ją niedaleko Londynu w roku 1750 i wykazano, że jest skutecznym lekarstwem na niestrawność. - „Uspokaja" mięśnie przewodu pokarmowego, neutralizuje gazy w jelitach i skurcze, mówi doktor Tieraona Low Dog, dyrektor Arizona Center for Integrative Medicine w Tucson. Kubek ciepłej herbaty miętowej zmniejsza ilość śluzu i flegmy, łagodzi ból gardła. Zioło może być stosowane miejscowo w celu łagodzenia objawów grzybicy, zmniejszenia skurczów mięśni i symptomów zapalenia stawów oraz łagodzenia bólów głowy.

Wskazania dotyczące uprawy. Mięta pieprzowa najlepiej rośnie w miejscu dobrze nasłonecznionym pełne słońca, ale lekki cień nie powinien jej zaszkodzić. Lubi żyzną, wilgotną glebę próchniczą. Nadaje się do uprawy w donicach. Co cztery lata należy przesadzić ją na nowe miejsce.

Korzyści zdrowotne: stosowana jest przede wszystkim na rozstrój żołądka, łagodzi skurcze mięśni.

Melisa

melisa © F.A.Y. - Fotolia.comLekarze arabscy w IX i X wieku nazywali melisę radosnym ziołem, a Paracelsus określał ją jako eliksir życia. Stosowano melisę do leczenia chorób nerwowych, depresji, bólów głowy. Niedawno zespół lekarzy, farmakologów i naukowców, powołanych przez niemieckie Ministerstwo Zdrowia zatwierdził zioło jako środek łagodzący napięcie, lęk i niepokój. Istnieją również dowody korzyści z picia naparu melisy dla zdolności poznawczych. W badaniu, którego wyniki opublikowano w „Neuropsychopharmacology", wzięło udział 20 zdrowych osób dorosłych. Odnotowano u nich poprawę nastroju oraz pamięci po spożyciu melisy. W innym badaniu stwierdzono podobne efekty u chorych na Alzheimera.

Wskazania dotyczące uprawy. Podobnie jak mięta pieprzowa, melisa szybko rośnie. Jeśli roślina zasadzona w ogrodzie, a nie w donicy, należy dać jej dużo przestrzeni.

Korzyści zdrowotne: łagodzi odczucie lęku, poprawia nastrój.

Rozmaryn


rozmaryn © lfstewart - Fotolia.comStosowanie rozmarynu jako „wzmacniacza" pamięci sięga co najmniej początku cywilizacji zachodniej. Greccy studenci nosili girlandy rozmarynu dokoła głowy, a studenci w Rzymie masowali skronie i czoła wspomnianym ziołem przed egzaminami. Jak uważa Jim Duke, rumianek może również zmniejszyć ból stawów. Aby samodzielnie przygotować maść z rozmarynu, należy moczyć go w oleju migdałowym przez dwa tygodnie, potem odfiltrować. Następnie posmarować bolące miejsca stawów.

Wskazania dotyczące uprawy. Rozmaryn dobrze rośnie w doniczkach. Roślina lubi nasłonecznione miejsca oraz lekkie, przepuszczalne i suche gleby. Co roku trzeba przesadzać rozmaryn do większych doniczek i uzupełnić świeżą ziemią.

Korzyści zdrowotne: poprawia pamięć; łagodzi ból stawów.

Waleriana (kozłek lekarski)


© petrabarz - Fotolia.comUżywana od dawien dawna jako środek uspokajający i wspomagający sen. Roślina otrzymała nazwę od łacińskiego czasownika „valere", który oznacza "być w dobrym zdrowiu. - Już sam słodkawy zapach kozłka działa uspokajająco na niektórych ludzi - mówi zielarz Christopher Hobbs, autor „Herbal Remedies for Dummies" Ponadto z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie wynika, że wyciąg z kozłka lekarskiego pomaga szybciej zasnąć i poprawia jakość snu.

Wskazania dotyczące uprawy. U rośli wykorzystywanych do celów leczniczych odcina się kwiaty, gdy tylko się pojawią. Efekt medyczny ma odmiana Valeriana officinalis.

Korzyści zdrowotne: wspomaga sen; ma działanie uspokajające.

Szałwia


szałwia © martine wagner - Fotolia.comZ badań przeprowadzonych w Poradni Alergologicznej w Landquart w Szwajcarii wynika, że w połączeniu z szałwia w połączeniu z echinaceą (jeżówka) echinacea była tak samo skuteczna w łagodzeniu bólu gardła, jak lidokaina. Ponadto badania wskazują, że zioło to skutecznie zwalcza bakterie w jamie ustnej i odświeża oddech. Aby przygotować napar do płukania jamy ustnej, należy łyżkę liści szałwii wrzucić do szklanki z gorącą wodą i parzyć przez 5 minut. Odcedzić i płukać gardło.

Wskazania dotyczące uprawy. Szałwia lubi miejsca nasłonecznione i dość suche wapienne gleby. Można uprawiać ją w ogrodzie, w ogród¬ku skalnym i w skrzynkach. Dla celów medycznych stosuje się odmianę Salvia officinalis.

Korzyści zdrowotne: łagodzi ból gardła, odświeża oddech.

Jak przygotować herbatkę ze wspomnianych ziół? Do filiżanki wrzucić sześć liści (w przypadku waleriany - łyżkę rozdrobnionych korzeni) i zalać gorącą wodą. Parzyć przez pięć minut. Następnie odcedzić i wypić.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy