Strona głównaZdrowieSiedzenia samochodowe mogą zagrażać zdrowiu?

Siedzenia samochodowe mogą zagrażać zdrowiu?

Osoby, które dużo czasu spędzają w samochodzie, mogą narażać swoje zdrowie na szwank, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Według nowych badań pianka stosowana do wyściełania niektórych siedzeń samochodowych zawiera potencjalnie niebezpieczne dawki substancji, które mogą sprzyjać m. in. rozwojowi nowotworów.
Siedzenia samochodowe mogą zagrażać zdrowiu? [fot. MikesPhotos from Pixabay] Związek, o którym mowa, to tris(1, 3-dichloro-2-propylo)fosforan, w skrócie TDCIPP. Kalifornijskie Biuro ds. Oceny Środowiskowych Zagrożeń dla Zdrowia (California Office of Environmental Health Hazard Assessment) umieściło tę substancję na 65 miejscu związków mogących wywoływać lub wady wrodzone.

Niektórzy uczeni sądzili, ludzie nie są już narażeni na działanie TDCIPP, jednak nadal środek ten jest stosowany w produkcji pianki samochodowej. Badanie pokazuje, że samochód jest nie tylko źródłem ekspozycji na wspomnianą substancję, ale też, że tydzień dojazdów do pracy wywołuje podwyższone narażenie na nią.

Prof. David Volz z UCR w ciągu ostatniej dekady badał, w jaki sposób różne substancje wpływają na wczesny rozwój embrionów. Analizował środków zmniejszających palność, zwanych estrami fosforoorganicznymi, na komórki danio pręgowanych (rybek akwariowyh) oraz komórki. TDCIPP to jeden z estrów fosforoorganicznych.

Jak się okazało, TDCIPP uniemożliwia normalny rozwój zarodka. Ponadto badania wykazały istotny wpływ TDCIPP na ryzyko niepłodności wśród kobiet.

To nie wszystko, biorąc pod uwagę powszechność wspomnianej substancji, zbadano ekspozycję na ten związek osób dojeżdżających do pracy lub szkoły. W testach wzięło udział niemal 90 osób, które codziennie poruszały się samochodem od 15 minut do ponad dwóch godzin. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni nieprzerwanie nosili silikonowe opaski na rękę. Struktura silikonu bowiem sprawia, że jest doskonały dla wychwytywania zanieczyszczeń w powietrzu. Tak można sprawdzić ilość TDCIPP, ponieważ oddziela się od pianki i dostaje do wdychanego powietrza.

Według autorów, ekspozycja na TDCIPP była tym większa, im więcej czasu spędzano w samochodzie. Ponieważ zaś substancja ta jest uznana za toksyczną, może to mieć poważne oddziaływanie na stan zdrowia ludzi. Uczeni zaznaczają jednak, że potrzebne są dalsze badania z udziałem większej i bardziej zróżnicowanej grupy ludzi, aby móc sformułować konkretne wnioski w tej kwestii.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Environment International.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy