17-11-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kiedy w związku z pandemią COVID-19 trzeba było pracować głównie zdalnie i unikać kontaktu z postronnymi osobami, codzienne przemieszczanie się obejmowało spacery z kuchni do pokoju i z powrotem. Zamiast wyjścia na spacer lub na siłownię zaś chętniej oglądaliśmy programy tv czy filmy online. Taki sposób funkcjonowania z kolei łatwo prowadzi do rozwoju objawów depresji.
Wybuchu pandemii sprawił, że wielu ludzi przez jeszcze dłuższy czas niż do tej pory pozostawało w pozycji siedzącej i dodatkowo ograniczyło codzienny . Tymczasem - jak wykazano w badaniach - osoby, które ciągle spędzały więcej czasu w pozycji siedzącej między kwietniem a czerwcem 2020 roku, z dużym prawdopodobieństwem cechowały się silniejszymi objawami depresji.
- Siedzenie to podstępne zachowanie. To coś, co robimy cały czas, nie myśląc o tym - mówi prof. Jacob Meyer z Iowa State University. Jak dodaje, wiadomo było, że na nas wpłynie, ale sposoby, na jaki to uczyni, nie były jasne.
Sprawdzono, ile czasu ludzie z kilkudziesięciu stanów USA spędzili na czynnościach, takich jak siedzenie, patrzenie w ekran i ćwiczenia, a także jak to zmieniło się w porównaniu do czasów przed pandemią.
Przeciętnie w okresie pandemii ludzie ograniczyli swoją aktywność fizyczną o 32 proc., a to wiązało się z większym przygnębieniem, niepokojem i samotnością. Kiedy przyzwyczaili się do życia w pandemii, ich zdrowie psychiczne poprawiło się. Jednak w przypadku osób pozostających w pozycji siedzącej przez dłuższy czas objawy depresyjne nie ustępowały w taki sam sposób, jak u innych.
Jak zaznacza prof. Meyer, nie można powiedzieć, że dłuższe siedzenie powoduje depresję. Możliwe jest jednak, że ludzie, którzy byli bardziej przygnębieni, po prostu spędzali dłuższy czas w sposób nieaktywny lub też osoby prowadzące siedzący tryb życia stały się bardziej przygnębione.
Jak zaznacza ekspert, zaprzestanie już istniejącego nawyku albo wprowadzenie nowego jest bardzo trudne. Ma jednak nadzieję, że kiedy ludzie dostrzegą, że nawet odrobina ruchu może poprawić i , spróbują znaleźć sposób, aby włączyć aktywność do swojego rutynowego dnia.
Na podstawie:
COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »