Strona głównaZdrowieSiedzący tryb życia zagraża zdrowiu serca

Siedzący tryb życia zagraża zdrowiu serca

Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku czy przed telewizorem zagraża zdrowiu serca i sprzyja utracie kontroli nad wagą.
Siedzący tryb życia zagraża zdrowiu serca [© Kurhan - Fotolia.com] daje niszczące efekty - oznacza wyższe ryzyko problemów z sercem i przybieranie nawadze, mówią uczeni z Uniwersytetuw Glasgow.

Jak wskazują badacze, ci, którzy mają „siedzącą pracę" i po zawodowych obowiązkach równie długo przesiadują w fotelu czy na kanapie, są znacznie bardziej zagrożeni chorobami serca. Autorzy podkreślają, że ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do tego, by na 24 godziny, około siedem czy osiem spędzić dosłownie „na nogach". Uważają, że to pozostałość po ostylu życia naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i myśliwstwem. Bez względu zaś na realne przyczyny takiego najadekwatniejszego sposobu funkcjonowania, pokazali, że przedłużające się pozostawanie w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu zdrowiu.

W trwających ponad rok badaniach wzięło udział ponad sto zdrowych ludzi, z których część wykonywała pracę biurową, a część pracowala w ruchu. Pod koniec okresu monitorowania uczestników okazało się, że w już tak krótkim czasie dostrzec można pewne zależności pomiędzy charaktrem pracy i stanem zdrowia.

Ustalono, że osoby wykonujące pracę biurową były „okrąglejsze", miały śednio 3 cm w pasie więcej niż ludzie aktywni w ramach obowiązków zawodowych. Poza tym ci pierwsi mieli przeciętnie o jednoskę wyższy . To nie wszystko. Ludzie z siedzącą pracą odznaczali się wyższym ryzykiem .

Obliczono, że każda godzina braku aktywności po pięciu godzinach w pozycji siedzącej oznacza: ryzyko zwiększenia o dwa cm obwodu w pasie, wzrost o 0,2 proc. prawdopodobieństwa choroby układu krążenia, obniżenie poziomu tzw. dobrego cholesterolu we krwi dobry (HDL) oraz zwiększenie ilości tzw. złego (LDL).

Eksperci podkreślają, że dzięki wysiłkowi fizycznemu można oslabić, a nawet zlikwidować zagrożenie dla zdrowia i sylwetki. Jednakże, aby wyeliminować niebezpieczeństwa związane z siedzącym trybem życia, trzeba przejść aż 15 tysięcy kroków dziennie.

O badaniach można przeczytać w International Journal of Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy