Strona głównaZdrowieSiedzący tryb życia grozi cukrzycą

Siedzący tryb życia grozi cukrzycą

Możesz o siebie dbać - regularnie ćwiczyć, zdrowo jeść, dobrze się wysypiać - ale jeśli przez długie godziny pozostajesz w pozycji siedzącej, i tak grozi ci cukrzyca.
Siedzący tryb życia grozi cukrzycą                                   [© milicanistoran - Fotolia.com] Zdrowy styl życia pomaga uchronić przed rozmaitymi chorobami, w tym chroni przed cukrzycą. Aby jednak nasze starania nie poszły na marne, musimy unikać . Każda dodatkowa godzina spędzana w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko o 22 procent.

Uczeni z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii wskazują, że chociaż ćwiczenia to skuteczny „środek" ochronny przed różnymi problemami zdrowotnymi, jeśli i tak dużo czasu spędza się siedząc, ryzyko rozwoju cukrzycy jest zwiększone.

W testach wzięło udział niemal 2,5 tys. ludzi w średnim wieku 60 lat. Przez osiem dni uczestnicy nosili akcelerometr. W tym czasie monitorowano ogólny czas spędzony w pozycji siedzącej, przerwy w braku aktywności i siedzenie przez ponad 30 minut. Na podstawie tych danych obliczono, że osoby z cukrzycą siedzą przeciętnie o 26 minut w ciągu dnia dłużej niż ludzie o nieco podwyższonym lub normalnym poziomie glukozy we krwi.

Nie jest jasne, dlaczego siedzenie może się wiązać z wyższym prawdopodobieństwem cukrzycy, uczeni zaznaczają jednocześnie, że ich badania nie wykazały istnienia związku przyczynowo skutkowego pomiędzy spędzaniem czasu w fotelu a ryzykiem choroby.

Cukrzyca jest diagnozowano, gdy poziom we krwi jest wyższy niż ustalone normy. Nieleczona, może prowadzić do i , utraty wzroku oraz amputacji kończyn.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Diabetologia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy