Strona głównaZdrowieSiedzący styl życia przyspiesza starzenie się u kobiet

Siedzący styl życia przyspiesza starzenie się u kobiet

Ćwicz, żeby zachować młodość. Siedzący styl życia sprawia, że szybciej skracają się telomery, struktury, które mają wpływ na proces starzenia się.
Siedzący styl życia przyspiesza starzenie się u kobiet Jeśli przez większość dnia siedzisz w fotelu czy na kanapie i niechętnie podejmujesz jakikolwiek , znacznie szybciej się zestarzejesz. Badania z udziałem seniorek potwierdziły, że brak treningów sprzyja szybszemu pojawianiu się różnych objawów .

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli, że panie w dojrzałym wieku, które spędzają ponad 10 godzin siedząc i które niechętnie podejmują jakikolwiek wysiłek fizyczny, mają komórki biologicznie starsze o osiem lat niż ich aktywne rówieśniczki.

Ustalono, że brak aktywności fizycznej wiąże się z krótszą długością telomerów, które mają istotny wpływ na szybkość procesu starzenia się. Telomery to struktury, które znajdują się na końcach chromosomów i chronią przed uszkodzeniem DNA. Podczas podziałów komórki ulegają skróceniu. Ostatecznie całkowicie zanikają pozostawiając komórkę bez ochrony. Wówczas komórka albo zginie, albo zaczyna . Ma to również wpływ na wyższe ryzyko , , czy nowotworów. Im dłuższe są telomery zaś, tym większe są szanse na dłuższe życie.

W badaniach wzięło udział prawie 1500 kobiet w wieku 64-95 lat. Uczestniczki przez tydzień nosiły akcelerometr, urządzenie, które rejestrowało poziom aktywności fizycznej. Okazało się, że panie, które były aktywne krócej niż 40 minut dziennie i które spędziły w pozycji siedzącej ponad 10 godzin, miały najkrótsze telomery. Komórki ich organizmu były biologicznie o osiem lat starsze niż komórki kobiet chętniej trenujących.

Autorzy ustalili też, że kobiety spędzające długie godziny siedząc nie miałyby tak skróconych telomerów, gdyby chociaż trzydzieści minut dziennie poświęcały na ćwiczenia.

O badaniach napisano w American Journal of Epidemiology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X