Strona głównaZdrowieSiedzący styl życia niszczy mózg

Siedzący styl życia niszczy mózg

Wiadomo, że siedzący styl życia sprzyja wielu chorobom, w tym problemom z układem sercowo-naczyniowym. Okazuje się jednak, że nie jest również dobry dla naszych zdolności poznawczych, bo negatywnie oddziałuje na mózg.
Im więcej czasu spędzasz w pozycji siedzącej, tym gorzej wpływa to na twoje , w tym zdolność do zapamiętywania.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili badania, które wykazały związek pomiędzy i zmniejszeniem środkowego płata skroniowego, który spełnia ważną rolę w przetwarzaniu i utrwalaniu wspomnień.

Kiedy przeanalizowano styl życia kilkudziesięciu osób w wieku 45-75 lat i zestawiono dane ze skanami mózgu (uzyskanymi poprzez resonans magnetyczny), odkryto, że siedzący tryb życia miał wpływ na skurczenie się regionu mózgu w dużej mierze odpowiadającego za .

Co istotne, długie godziny spędzone w pozycji siedzącej miały na tyle destrukcyjny wpływ na wspomniany obszar mózgu, że nie odnotowano ochronnego oddziaływania intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli uczestnicy spędzali na siedząco niemal cały dzień, w zachowaniu przeciętnej objętości środkowego płata skroniowego nie pomogły nawet bardzo wyczerpujące treningi.

Jak podkreślają autorzy, atrofia wspomnianej części mózgu jest często odnotowywana u ludzi, którzy doświadczają najpierw łagodnych , a w późnejszych latach chorują na demencję.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję. Każdego roku diagnozuje się niemal 10 milionów nowych przypadków choroby. W związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, szacuje się, że całkowita liczba osób z wyniesie 82 miliony w roku 2030 i 152 miliony w 2050 roku.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy