Strona głównaZdrowieSiedzący tryb życia zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka

Bezczynność jest związana z wyższym ryzykiem śmierci z powodu raka, ostrzegają uczeni z University of Texas.
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka
Jak obliczyli medycy z Teksasu, osoby prowadzące siedzacy tryb życia miały o 82 proc. większe ryzyko śmierci z powodu raka w porównaniu do ludzi najkrócej pozostających w pozycji siedzącej.
To pierwsze badanie, które definitywnie wykazuje istotne związek między brakiem ruchu i śmiercią z powodu - powiedziała prof. Susan Gilchrist, współautorka badania - Nasze odkrycia pokazują, że ilość czasu, jaki przed diagnozą raka człowiek spędza siedząc, jest wskaźnikiem czasu do śmierci z powodu nowotworu", dodała prof. Gilchrist.
Naukowcy ustalili również, że 30 minut aktywności fizycznej zamiast siedzenia wiązało się z o 31 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu raka - dotyczyło to umiarkowanego wysiłku, takiego jak . W przypadku aktywności o niskiej intensywności, np. , ryzyko śmierci z powodu raka było niższe o 8 proc.
Rozmowy z moimi pacjentami zawsze zaczynają się od tego, dlaczego nie mają czasu na ćwiczenia. Mówię im, aby zastanowili się, czy mogą postać z 5 minut co godzinę w pracy lub wchodzić po schodach zamiast jeździć windą. To może nie jest dużo, ale badanie pokazuje, że nawet lekka aktywność może zwiększyć przeżywalność raka - wyjaśniła prof. Gilchrist.
W trwających pięć lat badaniach wzięto pod uwage dane ponad 30 tysiecy osób w wieku powyżej 45 lat. Jak ustalono, dłuższy czas siedzącego trybu życia był niezależnie związany z wyższym ryzykiem śmierci na raka. Równocześnie potwierdzono, że zaangażowanie jakąkolwiek aktywność fizyczną miało znaczenie dla zdrowia i rokowań w przypadku zachorowania na nowotwór.
- Nasze ustalenia potwierdzają, że ważne jest, aby siedzieć mniej i więcej się ruszać oraz że włączenie 30 minut aktywności do codziennego życia może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka - powiedziała prof. Gilchrist.
Na temat badań można przeczytać w JAMA Oncology

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy