Strona głównaZdrowieSiedem kroków do zachowania zdrowia oczu

Siedem kroków do zachowania zdrowia oczu

Co robić, by dobrze dbać o oczy? Niezbędnych jest kilka działań.
Siedem kroków do zachowania zdrowia oczu [© Vera Kuttelvaserova - Fotolia.com]
  1. Kluczową kwestią jest nie zaniedbywanie problemów z oczami. Podrażnienie i zaczerwienienie powinny być łagodzone przez zimne okłady, leki przeciwhistaminowe lub krople do oczu, natomiast uczucie "piasku w oku" musi być wyeliminowane poprzez wypłukanie, np. roztworem soli fizjologicznej. Jeśli problem się powtarza, należy skontaktować się z lekarzem.
  2. Regularne badania oczu są konieczne, nawet jeśli nie nosisz okularów. Między 21 a 40 rokiem życia zaleca się wizytę lekarską co dwa lata, podczas gdy ci, którzy noszą soczewki kontaktowe oraz osoby w wieku powyżej 40 lat powinny być badane raz w roku.
  3. Odpowiednia dieta jest niezbędna dla zdrowia oczu. W szczególności polecana jest żywność wspomagająca układ krążenia, bo nie tylko chroni serce, ale także oczy. Produkty bogate w cynk przeciwdziałają szkodom wywołanym przez światło, a witamina A, beta-karoten, luteina i zeaksantyna są istotne dla dobrego widzenia. Szczególnie więc poleca się: owoce cytrusowe, marchew, zielone warzywa liściaste, fasolę, groch, orzechy, ostrygi, chude czerwone mięso i drób.
  4. Nie należy zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza nie tylko skórę, ale także oczy. Wśród problemów, które mogą wynikać z długoterminowej ekspozycji wymienia się: , zwyrodnienia rogówki, a nawet raka powieki. Idealne okulary nie muszą być drogie: ważną rzeczą jest to, aby blokowały 99-100 proc. skierowanego bezpośrednio na twarz.
  5. Słońce to nie jedyne zagrożenie dla oczu. Na substancje i sytuacje, które mogą zagrozić dobremu widzeniu, narażeni jesteśmy zarówno w pracy, jak i w domu. Dlatego niezbędna jest ochrona oczu osób wykonujących określone zawody z grupy wysokiego ryzyka bezpieczeństwa widzenia, ale również należy nosić podczas uprawiania sportu, np. koszykówki lub squasha, gdzie urazy oczu zdarzają się dość często.
  6. Produkty do mogą stać się niebezpieczne, gdy się zestarzeją. Po pierwszym otwarciu kremów czy innych preparatów nie należy ich zbyt długo przetrzymywać i zwrócić uwagę na datę przydatności. W innym przypadku kosmetyki te mogą stać się siedliskiem bakterii i zagrażać zdrowiu oczu.
  7. Rekomenduje się przerwy od pracy z komputerem. Ciągłe patrzenie w ekran może prowadzić do zmęczenia i wysuszania oczu. Nie przez przypadek mrugamy dwa razy częściej, gdy siedzimy przed komputerem. Dobrą regułą jest robienie sobie przerw przez około 20 sekund co 20 minut.

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy