Strona głównaZdrowieSezonowe zmiany dostępu do światła dziennego wpływają na mózg

Sezonowe zmiany dostępu do światła dziennego wpływają na mózg

Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie towarzyskie. Negatywne emocje są bardziej stłumione latem, podczas gdy sezonowe zaburzenia afektywne osiągają najwyższy poziom podczas ciemniejszych miesięcy zimowych.
Sezonowe zmiany dostępu do światła dziennego wpływają na mózg [fot. gastoninaui from Pixabay]
W badaniu przeprowadzonym w Turku w Finlandii porównano wpływ długości dnia na receptory opioidowe u ludzi i szczurów. - W badaniu zaobserwowaliśmy, że liczba receptorów opioidowych była zależna od pory roku, w której prowadzono testy. Zmiany były najbardziej widoczne w obszarach kontrolujących emocje i towarzyskość. Te odmienności receptorach opioidowych spowodowane przez zmienność ilości światła dziennego mogą być ważnym czynnikiem w sezonowych zaburzeniach afektywnych mówi Lihua Sun z Uniwersytetu w Turku.

Badania na zwierzętach potwierdzają znaczenie światła dziennego. Chciano upewnić, że zmiany w funkcjonowaniu mózgu są spowodowane ilością światła dziennego, a nie jakimś innym czynnikiem. Wobec tego oceniono receptory opioidowe u szczurów, kiedy zwierzęta były trzymane w standardowych warunkach, w których zmieniano tylko długość godzin dostępu do światła dziennego. Wyniki okazały się podobne do tych obserwowanych u ludzi.
Okazuje się, że czas trwania światła dziennego jest krytycznym czynnikiem w sezonowej zmienności receptorów opioidowych. Wyniki te pomagają nam zrozumieć mechanizmy mózgu odpowiedzialne za sezonowe zaburzenia afektywne - mówią uczeni.
(seasonal affective disorder, SAD) to forma depresji, która występuje w określonym czasie roku. Objawy zaczynają się jesienią i mogą utrzymywać się przez całą zimę, a osłabieniu ulegają wiosną, gdy mamy dłuższy dostęp do światła słonecznego. Objawy obejmują: wzmożony , drażliwość, utratę energii, wydłużony czas snu, przyrost masy ciała, zwiększony , trudności z , etc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy