Strona głównaZdrowieSezon na owady

Sezon na owady

Wiosna i lato to czas wycieczek z miasto, odpoczynku na łonie na przyrody. To też niestety okazja to spotkania owadów takich jak pszczoły, osy czy kleszcze.
Sezon na owady [© neneo - Fotolia.com] Planując spędzenie wolnego czasu w lesie lub parku powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady, warto też zadbać o odpowiednie ubranie. Idąc do lasu należy założyć zakryte buty oraz długie spodnie, dobrze jest też mieć nakrycie głowy, które ochroni nas przed kleszczami.

Jeśli planujemy urządzenie pikniku tak skomponujmy prowiant, aby nie przyciągał owadów.
Po powrocie do domu warto obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziemy kleszcza powinniśmy go jak najszybciej usunąć, najlepiej zrobić to chwytając go pęsetą między głową a tułowiem. Smarowanie kleszcza tłuszczem nie jest najlepszym pomysłem, gdyż zwiększa ryzyko zakażenie boreliozą. Trzeba pamiętać, że ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, poza zakażeniem boreliozą jego konsekwencją może być też odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Jeśli podczas wypoczynku na świeżym powietrzu trafisz na rój pszczół postaraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Ukąszenie pszczoły osy lub szerszenia jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad i może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Usuwając żądło owada należy uważać, aby nie uszkodzić zbiorniczka z jadem. Nie wolno zapominać o dokładnym zdezynfekowaniu miejsca.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X