Strona głównaZdrowieSercowe czynniki ryzyka od dzieciństwa to słabsze zdolności poznawcze w średnim wieku

Sercowe czynniki ryzyka od dzieciństwa to słabsze zdolności poznawcze w średnim wieku

Fińscy medycy pokazują, że narażenie na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu w surowicy i otyłość, od dzieciństwa do wieku średniego, wiąże się ze słabymi zdolnościami poznawczymi w wieku średnim.
Sercowe czynniki ryzyka od dzieciństwa to słabsze zdolności poznawcze w średnim wieku [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Im gorszy profil czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i im większa ich liczba ryzyka, tym słabsza jest sprawność poznawcza, ostrzegają medycy z Uniwersytetu Turku.

Deficyty poznawcze, takie jak trudności w zapamiętywaniu i uczeniu się, na całym świecie stają się powszechne w starzejącej się populacji. Rozwojowi tych deficytów sprzyjają czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Choroby będące główną przyczyną deficytów poznawczych, takie jak , często cechują się długą fazę przedkliniczną przed pojawieniem się wykrywalnych objawów. Wyniki fińskiego badania pokazały, że czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego mogą zacząć wywierać wpływ na już od wieku dziecięcego.

- Mamy nowe informacje na temat niekorzystnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego od dzieciństwa do wieku średniego - są one związane ze słabymi zdolnościami poznawczymi w średnim wieku - mówi Juuso Hakala z Uniwersytetu w Turku.

Co istotne, nadciśnienie, podwyższony poziom w surowicy i otyłość to czynniki, które można modyfikować m.in. poprzez zdrowy styl życia.

- Okazuje się, że osoby z niekorzystnymi profilami czynników ryzyka sercowo-naczyniowego od dzieciństwa są bardziej narażone na osłabienie poznawcze w wieku średnim. Skorzystałyby one na leczeniu i zmianach stylu życia ukierunkowanych na osłabienie ryzyka sercowo-naczyniowego - mówi Hakala.

Oceniono sprawność poznawczą ponad 2 tys. uczestników w wieku 34-49 lat. Jak się okazało, ludzie, którzy zawsze odznaczali się nadciśnieniem lub zwiększonym cholesterolem, mieli gorszą zdolność uczenia się i pamięć w porównaniu z uczestnikami ze stale niskimi wskaźnikami. Uczestnicy z ciągłą nadwagą lub cechowali się gorszym przetwarzaniem wzrokowym i zachowywali nadmierną wagę w wieku średnim w porównaniu z uczestnikami, którzy od dzieciństwa mieli prawidłową masę ciała.

- Kluczowym odkryciem w badaniu było to, że trwająca dłużej akumulacja kilku czynników ryzyka sercowo-naczyniowego od dzieciństwa wiązała się z: gorszą pamięcią epizodyczną i uczeniem asocjacyjnym, dłuższym czasem reakcji i ruchu, a także ze słabszym przetwarzaniem wzrokowym i kiepską uwagą w wieku średnim. Okazuje się, że kontrolowanie poziomu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego od dzieciństwa może przekładać się na lepsze zdrowie poznawcze w wieku średnim.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy