Strona głównaZdrowieSenność i bezdech senny zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Senność i bezdech senny zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Z badań opublikowanych w czasopiśmie "SLEEP" wynika, że ryzyko przedwczesnej śmierci jest ponad dwa razy wyższe u osób starszych, które doświadczają bezdechu sennego i zmagają się z sennością w ciągu dnia.
Wyniki testów wskazują, że osoby starsze z umiarkowanym lub ciężkim bezdechem sennym, które walczą z nadmierną sennością w ciągu dnia, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na wcześniejszą śmierć (wskaźnik ryzyka = 2,28) niż osoby bez tych dolegliwości.

W badaniach wzięło udział 289 uczestników w średnim wieku 78 lat, 160 osób zmarło w ciągu 14 lat obserwacji medycznych.

Opisywane dolegliwości osobno nie miały znaczącego wpływu na ryzyko śmierci, dopiero ich współwystępowanie znacząco zwiększało prawdopodobieństwo zgonu.

Jak zauważyli uczeni, senność w ciągu dnia i bezdech senny stanowią powszechny problem u osób starszych. Bezdech dotyczy nawet 20% ludzi w starszym wieku.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (American Academy of Sleep Medicine) najczęstszą postacią bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny, który występuje, gdy tkanki miękkie w tylnej części gardła zapadają się i blokują górne drogi oddechowe w czasie snu.
Osoby starsze są również bardziej narażone na centralny bezdech senny, który obejmuje powtarzający brak ruchów oddechowych podczas snu spowodowany dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego lub serca.

Uczestnicy biorący udział w badaniu nie cierpieli na demencję ani depresję. U około połowy z nich zanotowano nadmierną senność na początku badania, którą zdefiniowano jako odczuwanie senności i usiłowanie jej zwalczenia co najmniej trzy do czterech razy w tygodniu.

Bezdech senny został zmierzony przez jedną noc poprzez badanie polisomnograficzne w laboratorium. Do grupy doświadczającej bezdechu sennego zaliczono tylko te osoby, u których wskaźnik bezdechów i spłyceń oddychania (apnoea/hypopnoea index) wyniósł 20 lub więcej przerw w oddychaniu na godzinę.

Zdaniem autorów badania mechanizm, w wyniku którego bezdech senny i nadmierny wzrost senności w ciągu dnia zwiększa ryzyko śmierci, jest niejasny. Podejrzewają, że może tu mieć wpływ stan zapalny w organizmie osoby doświadczającej opisywanych dolegliwości, który z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy