Strona głównaZdrowieSeniorzy wolno chodzą? Wszystko przez utratę mięśni nóg

Seniorzy wolno chodzą? Wszystko przez utratę mięśni nóg

Osoby starsze chodzą wolniej i szybciej się męczą z powodu utraty siły i masy mięśni nóg. Za pomocą symulacji komputerowych odkryto, że takie zmiany fizjologiczne są przyczyną wolniejszą prędkości poruszania się, więc budowanie mięśni może być jedynym skutecznym sposobem na poprawę szybkości chodzenia w starszym wieku.
Seniorzy wolno chodzą? Wszystko przez utratę mięśni nóg [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Wydajność chodzenia (mierzona efektywnością energetyczną, czyli pokonaną odległością w stosunku do kaloryczności spożywanego posiłku) oraz szybkość chodu, spadają wraz z wiekiem. Przyczyna tego osłabienia nie jest dobrze znana, ponieważ powoduje szereg zmian fizjologicznych, które oddziałują na .

Taki spadek wydajności chodzenia może prowadzić do mniej aktywnego stylu życia, który z kolei osłabia zdrowie osób starszych i ma bezpośredni związek z niższym 10-letnim wskaźnikiem przeżycia dla osób w wieku 75 lat. Nowe badanie pokazuje, że budowa może być jedynym skutecznym sposobem na poprawę zdolności chodzenia seniorów.

Uczeni z Uniwersytetu Carnegie Mellon wykorzystali symulacje komputerowe do wygenerowania fizjologicznie i fizycznie prawdopodobnych zachowań związanych z chodzeniem, co pozwoliło przewidzieć wpływ zmian fizjologicznych na chód. Model komputerowy obejmował anlizę układu mięśniowo-szkieletowego człowieka, i regulator neuronowy odpowiedzialny za ‘napędzanie' układu mięśniowo-szkieletowego.

Okazało się, że to spadek masy mięśniowej jest odpowiedzialny za spowolnienie i osłabienie wydajności chodu. Autorzy zaznaczają jednak, że ich badanie jest symulacyjne i upraszcza ludzki układ ruchowy. W dalszych badaniach chcą rozszerzyć możliwości prognostyczne modelu komputerowego.

O badaniach napisano w The Journal of Physiology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy