Strona głównaZdrowieSeniorzy potrzebują więcej słońca - często mają niedobór witaminy D

Seniorzy potrzebują więcej słońca - często mają niedobór witaminy D

Chociaż dużo się mówi o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, nie warto zupełnie unikać słońca. Właściwie, szczególnie seniorom może brakować dobroczynnego wpływu światła. Dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę u ludzi starszych.
Seniorzy potrzebują więcej słońca - często mają niedobór witaminy D [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Ekspozycja na światło słoneczne stymuluje produkcję w skórze, a osoby starsze są bardziej narażone na niedobór tej witaminy z powodu naturalnego procesu starzenia i zmian w stylu życia.

Naukowcy z University of Warwick ustalili, że niedobór witaminy D ma istotny związek z , który zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy.

Medycy zbadali związek między poziomem witaminy D we krwi a częstością występowania zespołu metabolicznego u kilku tysięcy osób w wieku 50-70 lat. Po pierwsze, okazało się, że znaczna większość seniorów (94 proc.) cechuje się niedoborami witaminy D. Po drugie, ustalono, że ponad 40 proc. badanych cierpi na zespół metaboliczny.
Niedobór witaminy D staje problemem powodującym duże obciążenie chorobami na całym świecie i ma szczególnie szkodliwy wpływ na osoby starsze. (...) Odkryliśmy, że niski poziom witaminy D były związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego, a także ze zwiększoną - mówi dr Oscar Franco, współautor badań.
Istnieje wiele czynników, które mogą odpowiadać za to, dlaczego osoby starsze mają niedobory witaminy D. Udział mogą mieć tu zmiany w stylu życia, takie jak styl ubierania się i poziom aktywności na świeżym powietrzu. - Wraz z wiekiem nasza skóra staje się mniej wydajna w tworzeniu witaminy D, a dieta może stać się mniej zróżnicowana. Ponieważ wytwarzanie witaminy D przez skórę po standardowej ekspozycji na światło UVB zmniejsza się wraz z wiekiem z powodu atroficznych zmian skórnych, w seniorskim okresie trzeba spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, aby mieć taki sam poziom witaminy D, jaki uzyskiwaliśmy w młodszym wieku - wskazuje dr Franco.
Niedobór witaminy D jest obecnie uznawany za globalny problem, a zespół metaboliczny stał się światową epidemią. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, dlaczego osoby starsze częściej mają niższy poziom witaminy D i jak jest to powiązane z rozwojem zespołu metabolicznego oraz chorobami metabolicznymi - uważa dr Franco.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy