Strona głównaZdrowieSeniorzy a dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa

Seniorzy a dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa

Na Uniwersytecie Alabamy wykazano u seniorów poprawę składu ciała, dystrybucji tłuszczu i zdrowia metabolicznego w odpowiedzi na ośmiotygodniową dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów.
Seniorzy a dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa [© Patryk Kosmider - Fotolia.com]
Otyłe osoby starsze są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju chorób kardiometabolicznych, w tym cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Co istotne, nie tyle groźna jest ogólna ilość tłuszczu, ile odkładanie się go w niektórych obszarach, takich jak talia brzuszna i mięśnie szkieletowe.

Dietetycy postanowili sprawdzić, czy dieta o bardzo niskiej zawartości i wysokiej dawce tłuszczu zubożałaby rezerwy tłuszczu i pozwoliła zachować beztłuszczową masę bez ograniczania kalorii. Dzięki temu można by zyskać lepsze wyniki czynników chorób kardiometabolicznych, takich jak: wrażliwość na i profil lipidowy.
Po ośmiotygodniowej zmianie dietetycznej, chociaż jedzono posiłki, które miały umożliwić zachowanie wagi, grupa stosująca straciła więcej kilogramów i całkowitej masy tłuszczowej niż grupa kontrolna - mówi dr Amy Goss, współautorka badań.
Główna różnica w utracie tłuszczu między dwiema badanymi grupami dotyczyła jamy brzusznej i szkieletowych.
Odkryliśmy również znaczną poprawę ogólnego profilu lipidowego, która odzwierciedla obniżone ryzyko chorób układu krążenia - mówi dr Goss. - Co więcej, wrażliwość na insulinę poprawiła się w odpowiedzi na dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, co oznacza zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2. Ogólnie rzecz ujmując, zaobserwowaliśmy poprawę składu ciała, rozmieszczenia i zdrowia metabolicznego dzięki ośmiotygodniowej diecie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów - dodaje.
Omawiana dieta może być sposobem osłabienia wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Badanie rozszerza wcześniejsze testy i wskazuje, że opisywana dieta że może to być bezpieczną, „leczniczą" opcją dla starszych osób z otyłością. Jej efektem był ubytek szkodliwych metabolicznie złogów tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu mięśni szkieletowych w czasie utraty wagi.

Jak podkreślają autorzy, jest sporo dowodów na korzyści wynikające z diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów u ludzi młodszych. Teraz jednak ustalono, że takie odżywianie poprawia wyniki związane z otyłością u osób w wieku powyżej 65 lat. Ta grupa jest szczególnie narażona na inne choroby i powinna zachować odpowiednią masę mięśni, by móc normalnie funkcjonować, a jednocześnie powinna zmniejszać tkankę tłuszczową w obszarach, w których ma największy destrukcyjny wpływ na cały organizm.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:34:39, 28-01-2021 aurelia66

    Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste utrzymać zdrową diete w przypadku seniora. Ojca wystarczy zostawić na chwile samego i od razu pozwala sobie a to na goloneczke, a to na tłuściutki boczuś...no dramat. A u niego skoki cholesterolu to chwila. Sama jestem ciekawa co sie dzieje w tej chwili z jego 'normami'. Na kwarantannie wszyscy sobie poluzowaliśmy. Dlatego korzystając z okazji 15% akcji rabatowej w Diagnostyce, pobrałam pakiet badań dla mężczyzn. Obejmuje on m.in. lipidogram. Będzie wiadomo czarno na białym co dalej
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć