Strona głównaZdrowieSen a stan zdrowia psychicznego

Sen a stan zdrowia psychicznego

Sen jest wskaźnikiem zdrowia mózgu, wszelkie zaburzenia w długości i jakości odpoczynku mogą być sygnałami dotyczącymi stanu psychicznego.
Sen a stan zdrowia psychicznego [Fot. Rido - Fotolia.com]
Na podstawie tego, jak , możemy wnioskować o naszym stanie zdrowia i emocji, mówią eksperci. Przykładowo, zmagamy się z , kiedy mamy jakieś problemy lub nasze nawyki zaburzają proces zapadania w . Podobnie, wybudzamy się w nocy, zarówno z powodu kłoptów emocjonalnych, jak i probemów natury fizycznej, takich jak przewlekły ból. Zbyt wczesna pobudka z kolei nierzadko towarzyszy depresji.

Spośród różnych głównym wskaźnikiem problemów z depresją jest zbyt wczesne wybudzanie się. Kiedy tak się dzieje, warto zwrócić się do lekarza. Tylko podjęcie leczenia leżącej u podstaw niedospania dolegliwości będzie skutkowało poprawą odpoczynku.

Badania pokazują, że osoby z bezsennością mają wyższy poziom objawów depresji i lęku niż osoby śpiące normalnie. Te pierwsze są 10 razy bardziej narażone na depresję kliniczną i 17 razy częściej na . Im częściej dany człowiek doświadcza bezsenności i im częściej budzi się w nocy, tym większe cechuje go prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

Depresja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie - w większości kobiety, młodzież i osoby starsze. Szacuje się, na podstawie raportów WHO, że 4,4 procent światowej populacji cierpi na depresję. Co więcej, w ciągu ostatnich dekad odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost globalnego wskaźnika zachorowań.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy