Strona głównaZdrowieSeks w starszym wieku - dobry dla zdrowia kobiet, ale nie dla mężczyzn?

Seks w starszym wieku - dobry dla zdrowia kobiet, ale nie dla mężczyzn?

Aktywność seksualna może być zagrożeniem dla starzejących się mężczyzn, ale chroni starsze kobiety przed pewnymi problemami zdrowotnymi.
Badacze z Michigan State University uważają, że częsty zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u mężczyzn, tymczasem w przypadku kobiet regularne spełnienie seksualne może mieć efekt ochronny.

Na podstawie danych zebranych od ponad 2 tysiecy osób w wieku 47-85 lat ustalono, że panie uznające seks za bardzo przyjemny i satysfakcjonujący były mniej narażone na niż kobiety odczuwający mniejszą satysfakcję z miłości fizycznej.

Być może, wyjaśniają badacze, lepsze zdrowie u pań zadowolonych z seksu wynika po prostu z faktu, że są one w szcześliwszych związkach, a to zwykle oznacza lepsze zdrowie. Być może też podczas orgazmu w organizmie kobiet uwalniany jest hormon płciowy, który może być korzystny dla zdrowia.

W przypadku starzejących się mężczyzn, którzy uprawiali seks więcej niż raz w tygodniu, odnotowano wyższe ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych. Prawdopodobieństwo to było dwa razy wyższe w porównaniu do meżczyzn nieaktywnych seksualnie. Co ciekawe - dodają badacze - panowie, którzy uważali seks ze swoją partnerką z bardzo satysfakcjonujący, cechowali się wyższym ryzykiem kłopotów z układem krążenia niż ci, którzy nie oceniali tak wysoko swojego życia intymnego.

Dlaczego tak się dzieje? Autorzy sądzą, że starsi mężczyźni mają więcej trudności osiągnięciu orgazmu ze względów medycznych lub emocjonalnych, więc mogą doznawać większego zmęczenia i bardziej obciążać układ sercowo-naczyniowy, by osiągnąć seksualne spełnienie. Poza tym określone leki poprawiające libido mogą negatywnie wpływać na stan sercowo-naczyniowy.

Ryzyko sercowo-naczyniowe mierzono na podstawie takich czynników, jak nadciśnienie, przyspieszone tętno, podwyższone stężenia białka C-reaktywnego i zdarzeń sercowo-naczyniowych (, i ).

O badaniach można przeczytać w Journal of Health and Social Behaviour.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:18:09, 09-09-2016 ~gość: 81.219.112.xxx

    oj tam, oj tam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć