Strona głównaZdrowieSekret zdrowej (poznawczo) starości tkwi w wolnym starzeniu się mózgu

Sekret zdrowej (poznawczo) starości tkwi w wolnym starzeniu się mózgu

W starszym wieku nasz mózg nieco się kurczy, co ma pewien wpływ na zdolności poznawcze, ale niektórzy - poimo upływu lat - mają umysł ostry jak brzytwa. Wszystko dlatego, że proces atrofii jest u nich znacznie słabszy.
Sekret zdrowej (poznawczo) starości tkwi w wolnym starzeniu się mózgu [© adimas - Fotolia.com] Niektórzy ludzie także po osiemdziesiątce imponują swoją formą intelektualną i nie doświadczają powszechnego w tym wieku zapominalstwa. Słowem, mają się tak,jak gdyby ich nie dotyczyło. Właściwie ich nie dotyczy, bo, jak odkryto, ich kora mózgowa jest grubsza niż u gorzej radzących sobie poznawczo rówieśników.

Uczeni z Northwestern University w Chicago postanowili sprawdzić, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie w sędziwym wieku nie doświadczają osłabienia kognitywnego. Ustalili, że na takie zjawisko nie musi mieć wpływ określony styl życia. Zasługę takiego stanu rzeczy należy przypisać korze mózgowej, która jest grubsza niż innych seniorów, co oznacza znacznie spowolnione mózgu.

W badaniach wzięło udział 36 osób w wiweku powyżej 80 lat. Dwie trzecie z nich nie wykazywało osłabienia problemów poznawczych. Kiedy oceniono szybkość starzenia się mózgu uczestników (na podstawie wskaźnika utraty tkanki mózgowej w korze), okazało się, że „super seniorzy" odznaczają się istotnie niższym ubytkiem tej tkanki, tracą ją średnio dwa razy wolniej.

W ciągu osiemnastomiesięcznego badania osoby bez problemów poznawczych straciły średnio 1,04 proc. objętości mózgu, pozostali zaś - 2,24 proc.

Nie oznacza to, że nie mamy żadnego wpływu na poziom zdolności poznawczych w starszym wieku. Są one zależne nie tylko od objętości mózgu, ale także ilosci połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, a te w dużej mierze leżą w naszej gestii. Różnorodna tych połaczeń jest dostatecznie dużo, a to przekłada się na naszą sprawność umysłową.

O badaniach można przeczytać w magazynie Jama.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy