Strona głównaZdrowieSekret pozostania młodym - wysiłek fizyczny

Sekret pozostania młodym - wysiłek fizyczny

Aktywność fizyczna podejmowana przez całe życie może chronić przed związaną z wiekiem utratą masy i funkcji mięśni.
Sekret pozostania młodym - wysiłek fizyczny [fot. happyveganfit from Pixabay]
Osoby w wieku powyżej 68 lat, które były przez całe życie, miały zdrowiej starzejące się mięśnie, które lepiej funkcjonowały i były bardziej odporne na zmęczenie w porównaniu mięśniami ludzi nieaktywnych, zarówno młodych, jak i starszych.

Na Uniwersytecie w Kopenhadze odkryto, że osoby starsze, które były aktywne fizycznie przez całe życie, posiadały większą liczbę komórek macierzystych mięśni. I nie miało znaczenia, czy wykonywały , grały w piłkę, uprawiały sporty rakietowe, , jeździły na rowerze, czy biegały. Wspomniane komórki są ważne dla regeneracji i ich długotrwałego wzrostu, a także chronią przed osłabieniem nerwów.

- Badanie wykazało, że ćwiczenia przez całe życie na poziomie rekreacyjnym mogą opóźnić niektóre szkodliwe skutki starzenia się. Dzięki biopsji tkanki mięśniowej, odkryliśmy pozytywny wpływ wysiłku na starzejących się ludzi - mówi Casper Soendenbroe, autor badań.

- Najważniejsze przesłanie płynące z tego badania jest takie, że nawet niewielka ilość ćwiczeń wydaje się być silnie skuteczna w ochronie przed związanym z wiekiem osłabieniem funkcjonowania mięśni. To dające nadzieję odkrycie, które, miejmy nadzieję, zachęci więcej osób do angażować się w wysiłek, który im się spodoba. Ciągle musimy się wiele nauczyć o mechanizmach i interakcjach między nerwami i mięśniami oraz o tym, jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Teraz jesteśmy bliżej tych odkryć - uważa Soendenbroe.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy