02-05-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Aktywność fizyczna podejmowana przez całe życie może chronić przed związaną z wiekiem utratą masy i funkcji mięśni.
Osoby w wieku powyżej 68 lat, które były przez całe życie, miały zdrowiej starzejące się mięśnie, które lepiej funkcjonowały i były bardziej odporne na zmęczenie w porównaniu mięśniami ludzi nieaktywnych, zarówno młodych, jak i starszych.
Na Uniwersytecie w Kopenhadze odkryto, że osoby starsze, które były aktywne fizycznie przez całe życie, posiadały większą liczbę komórek macierzystych mięśni. I nie miało znaczenia, czy wykonywały , grały w piłkę, uprawiały sporty rakietowe, , jeździły na rowerze, czy biegały. Wspomniane komórki są ważne dla regeneracji i ich długotrwałego wzrostu, a także chronią przed osłabieniem nerwów.
- Badanie wykazało, że ćwiczenia przez całe życie na poziomie rekreacyjnym mogą opóźnić niektóre szkodliwe skutki starzenia się. Dzięki biopsji tkanki mięśniowej, odkryliśmy pozytywny wpływ wysiłku na starzejących się ludzi - mówi Casper Soendenbroe, autor badań.
- Najważniejsze przesłanie płynące z tego badania jest takie, że nawet niewielka ilość ćwiczeń wydaje się być silnie skuteczna w ochronie przed związanym z wiekiem osłabieniem funkcjonowania mięśni. To dające nadzieję odkrycie, które, miejmy nadzieję, zachęci więcej osób do angażować się w wysiłek, który im się spodoba. Ciągle musimy się wiele nauczyć o mechanizmach i interakcjach między nerwami i mięśniami oraz o tym, jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Teraz jesteśmy bliżej tych odkryć - uważa Soendenbroe.
Na podstawie: