Strona głównaZdrowieSchudnij, by powstrzymać demencję

Schudnij, by powstrzymać demencję

Osoby otyłe i cierpiące z powodu wysokiego ciśnienia krwi oraz innych problemów związanych z chorobą serca, a także cukrzycą mogą doświadczyć szybszego osłabienia zdolności umysłowych, ostrzegają francuscy uczeni.
Schudnij, by powstrzymać demencję Co więcej, ostrzegają badacze, także osoby otyłe bez wspomnianych chorób zmagają się z szybszym spadkiem możliwości poznawczych.

Problem otyłości wzrasta. W 2005 roku 400 mln dorosłych było otyłych, w 2015 roku liczba ta wyniesie ponad 700 mln, szacują naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Paryżu.

Wiadomo, że otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia. Wiąże się bowiem z wyższym ryzykiem przedwczesnych zgonów i chorób przewlekłych. - Nasze wyniki dodają do listy negatywnych skutków otyłości dla zdrowia gorsze możliwości mentalne - podkreślają uczeni.

Nadciśnienie, wysoki poziom lub wysoki poziom cukru we krwi, bądź też stosowanie leków do kontrolowania tych problemów, są jednymi z objawów zespołu metabolicznego. Ta grupa objawów jest uważana za prekursora i .

W badaniu za osoby z zespołem metabolicznym uznano tych uczestników, którzy zmagali się z dwiema wspomnianymi dolegliwościami.

Naukowcy monitorowali zdrowie ponad 6 400 osób w wieku 39 - 63 lata. Na początku badania zarejestrowano czynniki ryzyka, w tym masę ciała. Podczas dekady obserwacji uczestnicy trzykrotnie zostali również poddani testom pamięci, rozumowania i ogólnych funkcji psychicznych.

U osób z zespołem metabolicznym, które jednocześnie były otyłe, odnotowano szybszy spadek (o 22,5%) funkcji umysłowych w porównaniu do ludzi nie zmagających ze wspomnianymi aspektami zagrażającymi zdrowiu. Ponadto ci, którzy nie mieli syndromu metabolicznego, ale byli otyli, również doświadczali osłabienia funkcji psychicznych szybciej niż osoby nie mające problemu z .

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Neurology".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy