Strona głównaZdrowieSauna pomaga uchronić się przed udarem

Sauna pomaga uchronić się przed udarem

Częste wizyty w saunie mogą zmniejszonyć ryzyko udaru. Z badań wynika, że ci, którzy chadzają do sauny cztery do siedmiu razy w tygodniu, są o kilkadziesiąt procent mniej narażeni na to zdarzenie.
Sauna pomaga uchronić się przed udarem [Fot. blankita_ua - Fotolia.com] 15-letnie badania przeprowadzone przez zespoły uczonych z różnych krajów, w tym Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Satanów Zjednoczonych, pozwoliły ustalić, że ludzie, którzy często się saunują, mają o 61 proc. niższe ryzyko w porównaniu do tych, którzy bywają w saunie tylko raz w tygodniu.

W testach wzięło udział ponad 1,6 tys. Finów w dojrzałym i starszym wieku (od 53 do 74 lat). Uczestników podzielono na trzy grupy, biorąc pod uwagę to, jak często korzystali z - do pierwszej przydzielono osoby chodzące do sauny raz w tygodniu, do drugiej te, które bywały w niej dwa do trzech razy w tygodniu, do trzeciej w końcu saunujących się cztery do siedmiu razy na tydzień.

Okazało się, że ludzie najczęściej chodzący do sauny mieli niższe ryzyko udaru od pozostałych: w porównaniu do saunowiczów z drugiej grupy o 14 proc., a w porównaniu do osób z pierwszej grupy o 61 proc.

Taka korelacja pozostawała w mocy po uwzględnieniu innych czynników udaru, takich jak wiek, płeć, obecność , wskaźnik masy ciała, stężenie lipidów we krwi, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna i status społeczno-ekonomiczny. Ochronny efekt saunowania był podobny u kobiet i mężczyzn.

Jak wyjaśniają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, udar jest wywoływany przerwaniem dopływu krwi do mózgu, zwykle z powodu pęknięcia lub zablokowania naczynia krwionośnego przez skrzep. W efekcie odcina dopływ tlenu i składników odżywczych, powodując uszkodzenie tkanki mózgowej.

Najczęstszym objawem udaru jest nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała. Inne symptomy to: dezorientacja, trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy; kłopoty z widzeniem; problemy z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji; silny ból głowy; omdlenie lub utrata przytomności.

Skutki udaru zależą od tego, która część mózgu i w jakim stopniu jest uszkodzona. Bardzo ciężki jego przebieg może skutkować nagłą śmiercią. Udary stanowią jedną z głównych przyczyn niepełnosparwności.

Wyniki badań opunlikowano w magazynie „Neurology".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy