Strona głównaZdrowieSauna jest dobra dla serca?

Sauna jest dobra dla serca?

W ostatnim czasie „saunowanie" stało się w Polsce popularne. Zaczynamy cenić sobie możliwość porządnego rozgrzania ciała, gdy na dworze pada śnieg lub deszcz i temperatura oscyluje wokół zera. Czy jednak, poza przyjemnym dla wyziębionego ciała „naparzaniem", seanse w saunie mają jakieś skutki dla zdrowia?
Sauna jest dobra dla serca? [Fot. tobias kromke - Fotolia.com]
Uczeni z Finlandii („ojczyzny" ) uważają, że chodzenie do sauny może dawać dobre efekty dla zdrowia serca. Według badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii korzystanie z tej formy rozgrzewania się przez osoby w wieku powyżej 50 lat może mieć związek z niższym ryzykiem śmiertelnych problemów z sercem.

Ze zbieranych przez 15 lat danych wynika, że pięć procent osób po pięćdziesiątce regularnie korzystających z sauny, każdego tygodnia spędzając w niej ponad 45 minut, zmarło w wyniku . W grupie ludzi chodzących na saunę jedynie na 15 minut tygodniowo odsetek zmarłych z powdu wspomnianych chorób wyniósł 10 proc. Łącznie przeanalizowane informacje medyczne na temat 1,7 tysiąca Finów.

Jak podkreślają autorzy, odkryty związek nie musi mieć natury przyczynowo-skutkowej. Nie jest jasne, czy to regularne chodzenie na saunę mogło mieć efekt ochronny, czy też osoby, które często „się saunowały", odznaczały się też innymi elementami stylu życia, które zmniejszały ryzyko poważnych zaburzeń pracy serca i całego układu krążenia.

Być może jednak to samo saunowanie miało pozytywny wpływ na układ krążenia. Przykładowo, wcześniejsze badania wykazały, że korzystanie z sauny miało związek z niższym poziomem . Co więcej, wiadomo, że seans saunowy daje efekt w postaci przyspieszonej pracy , takiej, która jest charakterystyczna przy nisko- i średniointensywnej . To zaś, może przekładać się na wzmocnienie tego organu.

O badaniach można przeczytać w magazynie BMC Medicine.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy