Strona głównaZdrowieSanatoria: Co to jest klimatoterapia?

Sanatoria: Co to jest klimatoterapia?

Istotą leczenia klimatycznego jest celowe poddawanie pacjenta działaniu bodźców klimatycznych o określonym natężeniu i przez określony czas - w celu wywołania korzystnych dla przebiegu leczenia zmian czynnościowych, metabolicznych i morfologicznych. Zalecaniem klimatoterapii - kierując na leczenie sanatoryjne - zajmują się specjaliści balneoklimatologii.
Sanatoria: Co to jest klimatoterapia? [© Nightman1965 - Fotolia.com] Zabiegi klimatoterapeutyczne obejmują: kąpiele słoneczne (helioterapia), kąpiele powietrzne (aeroterapia), zabiegi powietrzno-ruchowe, kąpiele morskie, inhalacje naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego. Szczególnym rodzajem klimatoterapii jest talasoterapia, wykorzystująca naturalne walory lecznicze morza. Innym typem klimatoterapii jest wulkanoterapia, która polega na leczeniu w wysokiej temperaturze, nasłonecznieniu w specyficznych warunkach korzystnych dla organizmu, na wyspie oceanicznej.

To przebywanie w pobliżu skał wulkanicznych wydzielających opary lecznicze, korzystne dla płuc, oskrzeli, leczące i infekcje. To też inhalacja górnych dróg oddechowych w szczelinach skał, nagrzewanie kręgosłupa, stawów, nerek oraz smarowanie chorych miejsc mazią wulkaniczną.

Na terenie Polski wyróżnia się trzy zasadnicze regiony klimatyczne: morski, górski i nizinny. Oprócz tego można wyodrębnić tzw. klimaty przejściowe: nadmorski, równinny oraz podgórski. Na każdym z obszarów istnieje specyficzny mikroklimat.

Zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych także mikroklimat wyrobisk górniczych.

W Polsce istnieją także podziemne sanatoria. Na przykład w Wieliczce leczy się choroby alergiczne, dychawice oskrzelowe, rozedmy i pylicę płuc oraz choroby układu trawiennego. Z kolei okolicy Kowar znajdują się dwie sztolnie, które są miejscem leczenia nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz problemów z przemianą materii.

Klimat morski sprzyja przede wszystkim nadciśnieniowcom oraz osobom cierpiącym na . Natomiast ludzie cierpiący na chorobę wieńcową, nadczynność tarczycy lub osłabienie po długiej chorobie powinni raczej omijać nadmorskie tereny. Lepiej, by wybrali się w góry.

Doskonałe efekty przynosi również leczenie klimatem w lasach. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim drzewa wydzielają liczne olejki eteryczne. Aromaterapeuci są zdania, że bukszpan, czeremcha i jaśmin korzystnie wpływają na system nerwowy, a zapach wierzby lub brzozy działa . Leczenie klimatyczne prowadzi się także nad jeziorami. Zaś klimat nizinny służy sercowcom.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:04:08, 20-02-2017 ~gość: 79.133.98.xxx

    Ale mi się marzą takie zabiegi - tylko skąd na nie wziąć pieniądze na emeryturze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy