Strona głównaZdrowieSamotność zaburza pracę serca

Samotność zaburza pracę serca

Jeśli czujesz się samotny/a, twój układ krążenia może pracować w sposób zaburzony. Z pewnością dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat.
Samotność zaburza pracę serca [© Photographee.eu - Fotolia.com, Samotność] Poczucie samotności ma wpływ nie tylko na nasze psychiczne samopoczucie. Może też oznaczać kłopoty z sercem, mówią amerykańscy uczeni.

Jeśli uczucie samotności jest częste, może skutkować problemami z sercem, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Chicago. Taki „stan ducha" u osób w wieku powyżej 50 lat bowiem przekłada się wyższe ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

W badaniach wzięło udział 229 osób w wieku 50 - 68 lat. Okazało się, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy podyższonym ciśnieniem krwi i odczuwaniem stresu czy też objawów z powodu poczucia izolacji. Ten aspekt miał znaczenie bez względu na obecność takich czynników zdrowia serca, jak: , picie alkoholu, palenie papierosów, historia chorób pacjenta, etc.

Wspomniane wyniki uzyskano na podstawie pięcioletniego monitorowania stanu zdrowia uczestników. Poziom samotności szacowano biorac pod uwagę własnych deklaracji badanych. Ustalono, że osoby, które uważały swoje relacje z innymi za powierzchowne i nie czuły się cześcią żadnej grupy, odznaczały się wyższym poziomem ciśnienia krwi średnio o 14,4 punktów.

Jak uważają eksperci, samotność może stać się poważnym problemem zdrowia publicznego, ponieważ przekłada się na realne zaburzenia fizycznego funkcjonowania, a w coraz więcej ludzi doświadcza izolacji. Nie sama w sobie wydłużająca się średnia długosć życia jest odpowiedzialna za taki status quo, ale zmiany w stylu życia (także udział nowych technologii), większa mobilność młodych ludzi (np. dosć powszechne wyjazdy z rodzinnych miejscowości), wreszcie choroby ograniczające możliwosci przemieszczania się samych seniorów.

Z badań wynika, że może być tak groźna dla zdrowia jak . Niektóre testy wykazały, że może oznaczać nawet o kilkadziesiąt procent wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.

O badaniach można przeczytać w magazynie Psychology and Aging

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy